A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított szeptemberi értéke 52,1 pont volt, ennek alapján a válaszadók az előző hónaphoz képest hatodik hónapja kedvezőbb folyamatokról számoltak be. A szeptemberi index alacsonyabb az augusztusi 55,6 pontnál – közölte a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

Szeptember a korábbi években átlag feletti hónap volt, az 1995 óta mért hosszú távú átlag értéke 52,4, a szeptembereké 52,7 pont. Az elmúlt három évben a szeptemberi átlag az ideinél minimálisan magasabb, 52,2 pont volt.

A BMI 50,0 pont feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, alatta a recesszió irányába való elmozdulásra utal.

A felmérésben vizsgált részindexek nagyobb része csökkent augusztushoz képest. A foglalkoztatottságindex értéke minimálisan 50,0 pont alatt maradt ebben a hónapban, második alkalommal három hónap emelkedés után. A termelési mennyiség indexe csökkent augusztusi értékéhez képest, de 50,0 pont fölött maradt, amivel hetedik hónapja a termelt mennyiség növekedését jelzi.

Az új rendelések indexe csökkent, de 50,0 pont fölött maradt, amellyel jelzi, hogy az új rendelések állománya magasabb lett, mint az előző hónapban.

A szeptemberi szállítási átfutási idő hosszabb lett augusztushoz képest, de az ütem enyhült. Az index értéke 2020-ban is szinte végig 50,0 pont alatt volt. Az eddigi szeptemberi értékeket nézve az idei a legalacsonyabb.

A vásárolt készletek indexe egy havi szűkülés után ötödik alkalommal bővül, az augusztusinál alig gyengébben. Az idei indexérték a legnagyobb szeptemberi 1995 óta.

A beszerzési mennyiség indexe csökkent augusztusi értékéhez képest, de hatodik alkalommal van 50,0 pont fölött két hónap szűkülés után. A mostani érték felülmúlja az elmúlt három év átlagát.

A beszerzési árak indexe alacsonyabb lett, de 50,0 pont felett maradt és további nagyon erős árnövekedést jelez válaszadók szerint. Ezzel a beszerzési árak egy hónap csökkenés után a szezonális kiigazításnak köszönhetően tizennegyedik hónapja lesznek magasabbak.

A késztermékkészletek indexe szeptemberben magasabb lett az előző havinál, és bővülésre utal, aminek üteme továbbra is dinamikus. A korábbi szeptemberi értékeket nézve az idei átlag felettinek tekinthető, és a legnagyobb szeptemberi 1995 óta.

A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent augusztushoz képest, de 50,0 pont fölött maradt. Az exportindexnél hasonló folyamat látható, az index értéke csökkent az előző hónaphoz képest, de 50,0 pont fölött maradt, amellyel hetedik hónapja jelzi az export mennyiségének növekedését.

(Forrás: MTI, fotó: Vasvári Tamás)