Májusban – tavaly augusztus óta első ízben – újra emelkedett a fogyasztói árak átlagos szintje Magyarországon.

A fogyasztói árak átlagosan 0,5 százalékkal voltak magasabban az év ötödik hónapjában, mint egy évvel korábban – jelentette június 9-én a Központi Statisztikai Hivatal. Az éves infláció utoljára 2014 augusztusában járt a pozitív tartományban (0,2 százalék).

Éves összevetésben a legnagyobb mértékben, 3,0 százalékkal a szeszes ital, dohányáru kategóriában emelkedtek az árak, a szolgáltatások 2,3, az élelmiszerek 1,2, a ruházkodási cikkek 0,1 százalékkal drágultak átlagosan. Az „egyéb cikkek, üzemanyagok” körében 2,7, a „háztartási fűtés, energia” kategóriában 2,6 százalékkal csökkentek az árak 2014 májusához viszonyítva.

Áprilishoz viszonyítva a fogyasztói árak átlagosan 0,7 százalékkal emelkedtek. Az élelmiszerek ára átlagosan 1,1 százalékkal emelkedett, döntően a burgonya, friss zöldség, gyümölcs 8,1 százalékos drágulásának következtében, az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek ára mindössze 0,1 százalékkal nőtt. A járműüzemanyagokért 3,9 százalékkal kellett többet fizetni, mint áprilisban. 

Így látja az NGM

A magyar gazdaságot továbbra is mérsékelt inflációs környezet jellemzi, amit főként külső tényezők okoznak, amilyen az olajáresés és az Európából érkező dezinflációs hatás – reagált az adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A vállalkozások számára a mérsékelt inflációs környezet növeli a kiszámíthatóságot. Az alacsony infláció lehetővé teszi a hozamok csökkenését, ami könnyíti a cégek és az új beruházások finanszírozását, amely végül szintén a gazdasági teljesítmény bővülését vonja maga után – olvasható a tárca közleményében.