Romániában megoszlik az egészségügyi szakemberek véleménye az elektronikus egészségügyi kórlap bevezetésének szükségességéről: sokan hasznosnak tartják, de van, aki szerint komoly jogi és etikai kérdéseket vet fel a rendszer alkalmazása.
Sokan attól tartanak, hogy az egészségügyi kártyás rendszerhez hasonlóan ez az új fejlesztés is folyamatosan fejtörést fog okozni az érintetteknek – írja a Krónika
Az előjelek nem túl biztatóak: az adatok feltöltése még folyamatban van, a kórlapok egy máris nehézkesen működő honlapon lesznek elérhetőek a személyi szám vagy az elektronikus egészségügyi kártyán feltüntetett biztosítási azonosítószám beütésével. Azt egyelőre senki nem tudja felmérni, hogy az adatbázis mikor lesz teljes.
Az egészségügyi minisztérium közlése szerint a november 12-étől kötelező elektronikus kórlap digitális formában tárolja minden páciens adatait a betegségeiről, allergiáiról, eddigi kezeléseiről, ezekhez az egészségügyi szolgáltatók mellett az érintettek is hozzáférhetnek.
Az egészségügyi minisztérium utasítására a háziorvosoknak kell létrehozniuk ezeket az elektronikus kórlapokat a hozzájuk tartozó betegekről, ezek használata – függetlenül attól, hogy a beteg biztosított-e, vagy sem – minden magán- és közkórházban dolgozó orvos, laboráns számára kötelező.
Duda Tihamér, a Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár vezérigazgatója elmondta, azok a szolgáltatók, akik jelenleg szerződésben állnak a biztosítópénztárral, az informatikai kapcsolat révén már automatikusan részesei ennek a rendszernek.
Soós Szabó Klára, a Háziorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke szerint a rendszer bevezetésével kapcsolatban súlyos jogi és etikai kérdések merülnek fel. „A legnagyobb gond az, hogy úgy kerülnek az állampolgárok egészségügyi adatai egyetlen rendszerbe, hogy erről az érintetteket meg sem kérdezték. Nagyon veszélyes egy ország minden lakosának személyes adatait egy helyen tárolni” – hívta fel a figyelmet a háziorvos. Hangsúlyozta, a rendszer az orvos-beteg kapcsolatnak is árthat.