A dolgozói elkötelezettség 2005 óta először csökkent az idén, a munkavállalók magabiztosabbak lettek és könnyebben váltanak, mint korábban – derült ki az Aon Hewitt humánerőforrás-tanácsadó vállalat kutatásából, amelyben 91 cég 44 ezer munkavállalója válaszolt a kérdésekre.

Az elmúlt öt év adatai alapján egy átlagos magyar vállalatnál a dolgozók 61 százaléka elkötelezett a cég iránt. Ők azok, akik szívesen ajánlják a munkahelyüket másoknak, nem terveznek állást változtatni és elváráson felül teljesítenek a vállalat céljai érdekében. Ez meghaladja mind az európai, mind a globális szintet, de csökkenő tendenciát mutat, idén először ugyanis megfordult a sokéves trend. A felmérés szerint a munkavállalók 48 százaléka egyáltalán nem fél kimenni a munkaerőpiacra, ez jelentős emelkedés a korábbi évekhez képest. Gyengült a kötődés munkahelyükhöz, 38 százalékuknak egyáltalán nem okoz lelki válságot a váltás.

Az erkölcsi és az anyagi elismerést tekintve is csökkent az elégedettség az átlagos magyar munkahelyen dolgozóknál. Csak 40 százalék ért egyet azzal, hogy az elvégzett munkájuk és felelősségük arányos a fizetésükkel, és úgy látják, hogy a környezet, amelyben dolgoznak, illetve a munkavégzéshez biztosított felszereléseik is kevésbé támogatják hatékonyságukat. Az Aon Hewitt 16. alkalommal adta át az Aon Legjobb Munkahely Díjat. Az idei tíz győztes vállalat a gyógyszeripar, a kereskedelem, valamint az IT és a telekommunikációs szektor képviselői közül került ki.

Az idei díjazottak: a GlaxoSmithKline Gyógyszer- és Egészségvédelmi Termékek Kft., a Jungheinrich Hungária Kft., a Sodexo Pass Hungária Kft., az Sz+C Stúdió Kft., a B.Braun Avitum Hungary Zrt., az EuroFamily, a Microsoft Magyarország Kft., a Decathlon Magyarország, a Sodexo Magyarország Kft. és a Vodafone Magyarország Zrt.

A legjobbaknál a megkérdezettek 72 százaléka közölte, hogy a tehetségeket könnyebben megszerzik és a nyitott pozíciók betöltése nem jelent számukra gondot, az átlagnak 43 százaléka mondhatja el magáról ugyanezt. Ezeken a munkahelyeken a felsővezetést is sokkal pozitívabban értékelik, 84 százalék ért egyet azzal, hogy a felsővezetők eredményesen vezetik a vállalatot és az embert tekintik a legértékesebb erőforrásnak. A legjobb munkahelyeken a dolgozók 85 százaléka elkötelezett, és azt vallja, mindent megtesz azért, hogy a lehető legjobban teljesítsen – derült ki a felmérésből. (MTI)