A tervezettnek megfelelően 50 milliárd dolláros tőkével kedden megkezdte működését a BRICS-országok fejlesztési bankja Sanghajban.

Két éve folyamatosan napirenden szerepelt a BRICS-államok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-afrikai Köztársaság) új fejlesztési bankjának (NDB – New Development Bank) a kérdése, a tőkegyűjtés mellett azonban a gazdaságpolitikai előkészületek mintha lassan haladtak volna. Igaz, mihez képest, hiszen konkrét dátumról jó ideig nem beszéltek.

Ahogy a BRICS vezetőinek két héttel ezelőtti találkozóján, az oroszországi Ufában is csak annyit jelentettek be, hogy most már tényleg rajtol a bank, ami kedden végül bekövetkezett. Az 50 milliárd dolláros alaptőkét néhány éven belül 100 milliárd dollárra akarják emelni.

A pénzintézetet a Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) versenytársának tartják, noha a BRICS-országok vezetői eddig valamennyi fórumon ennek ellenkezőjét állították. Létrehozását azzal indokolták, hogy saját fejlesztéspolitikájukat sokkal könnyebben tudják így megvalósítani.

Igaz, főleg Moszkva sokszor kritizálta a Világbankot és az IMF-et, mondván, nem sokat tesznek azért, hogy a fejlődő országokat érdemben támogassák, inkább a diktátumokra építenek, nem a hosszú távú fejlesztésekre.

 Az NDB lehetőséget kínál új tagoknak is a csatlakozásra, ám a BRICS-országok tőkerészesedése nem csökkenhet 55 százalék alá, és egyetlen később csatlakozó ország szavazati aránya sem haladhatja meg a százalékot.