A jelenleginél sokkal szorosabb együttműködés valósulhat meg az ember és az ipari robotok között a közeljövőben, a változásnak pedig a kkv-k lehetnek a fő nyertesei – idézi az IT-Business Sziebig Gábort, a norvégiai UiT The Arctic University of Norway professzorát.

„Az ipari robotok alapvetően arra lettek kitalálva, hogy a monoton munkánál kiváltsák az emberi erőt. Az ipar 4.0 és a jelenlegi technológiai fejlődés azonban arról is szól, hogy szenzorokkal látjuk el őket, és megteremtjük a lehetőségét annak, hogy döntéseket hozzanak ezek a gépek” – összegezte az új trendeket Sziebig Gábor, a norvégiai UiT The Arctic University of Norway professzora az IT-Business cikkében.

Sziebig Gábor elmondása szerint ma már elérhetők a piacon azok a technológiák, amelyek lehetővé teszik, hogy emberek és robotok egy légtérben dolgozzanak. A módszer ugyanakkor nem nagyon terjed a világban, ami arra vezethető vissza, hogy a nagy szériában termelő üzemek nem igazán érdekeltek abban, hogy az adaptivitást – amit az új ipari forradalom kihoz a robotokból – bevezessék.

Más a helyzet a kisebb szériában gyártó cégeknél, és éppen ezért a kkv-k válhatnak majd az új típusú ipari robotok első számú alkalmazóivá, hiszen például az átállás a különböző termékek gyártása között lényegesen felgyorsulhat az adaptív irányításnak köszönhetően – véli Sziebig Gábor.