2015-ben sem a kiadó lakások, sem az albérletkeresők száma nem nőtt jelentősen. Az albérleti piacon tapasztalható változások elsődleges mozgatórugója a kiadó körből kikerülő és az eladó körben megjelenő ingatlanok magas aránya – olvasható a Jófogás és a GKI elemzésében.
Az áremelkedés öngerjesztő folyamattá vált és sokkal inkább tükrözi a lakástulajdonosok már-már irreális elvárásait, mintsem az albérletet keresők valós fizetési képességeit. Kevesebb a kiadni kívánt lakás, így tudtak jelentősen emelkedni az árak. A Jófogás és a GKI közös iparági elemzése szerint azonban a tendencia gyengült – úgy tűnik, az iskolaév elrajtolása után lecsillapodott a piac, októbertől ugyanis megállt az áremelkedés.
Az albérletek „használói” alapvetően két fő csoportba bonthatóak: egyrészt a hosszú távon bérlő, saját ingatlannal nem rendelkezők körére, másrészt a felsőoktatási intézményekben tanulók csoportjára. Utóbbiak köre az, amely jellemzően meghatározza az albérletpiacot, hiszen nagyobb fluktuációt generál.
A Jófogás.hu-n megjelent albérlethirdetések számának változásából látható, hogy a februári, valamint a szeptemberi felsőoktatási képzések indulása jelentős hatással van az albérletek kínálati oldalára, hiszen az ezt megelőző hónapokban, a ponthatárok kihirdetéséhez kötődően, valamint a képzések tényleges indulásakor nyílik lehetőség a jobb áron történő újbóli bérbeadására. Így a legnagyobb apróhirdetési portál a keresztfélévek indulására jósolja a következő nagy lakáskeresési hullámot.
Az albérleti piac ugyanakkor szinte csak a fővárosban és a megyei jogú városokban működik érdemben, jóllehet a nyári és őszi csúcsot követően az év végére ott is jelentős mértékben lecsökken a kiadó ingatlanok köre. Ennek oka, hogy már jóval kevesebb felsőoktatásban tanuló keres albérletet, valamint az, hogy a használt ingatlanok piaca folyamatosan élénkül. Az albérletek átlagos ára minden valószínűség szerint – a ciklusosságot leszámítva – nem változik nagymértékben a 2016-os év folyamán sem.
A fővárosi és regionális albérletpiac különbözőségét jól szemlélteti, hogy míg vidéken már akár egy 3 szobás lakás is bérelhető 100.000 forint körül, addig Budapesten ezért az összegért ma egy egyszobás lakást mérnek. A meghirdetett kiadási árak leginkább a 3 szobás budapesti albérletek esetében ingadoznak, a többi méretkategóriában sokkal enyhébb mértékű kilengések tapasztalhatóak – áll a Jófogás és a GKI jelentésében.