A balesetben vagy verekedés során megsebesült, kórházi ellátásra szoruló személyek kezelési költségeit nem fizeti a román egészségbiztosítási pénztár. Ezeket a kiadásokat a sebesülést okozóknak kell állniuk.

Az eljárásról jelenleg is meglehetősen kevesen tudnak, holott a vonatkozó jogszabály már 2006 óta érvényben van, a szabályzat pedig akut problémát jelent a kórházak számára, amelyeknek sokszor évekig kell pereskedniük az elmaradások kifizetéséért.

A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórháznak jelenleg száznál is több bírósági ügye van folyamatban – tudta meg a kronika.ro Antal Álmos orvos igazgatótól.

A szakember kifejtette: a balesetben vagy verekedésben megsérült személyek egészségügyi ellátásának költségeit ugyan kifizeti az egészségbiztosítási pénztár, de a következő hónapban már benyújtja a számlát a kórháznak. Az egészségügyi intézménynek vissza kell fizetnie a teljes összeget.

Antal Álmos szerint viszont „az csak a mesében működik, Romániában nem”, hogy ők kiállítják a számlát, az érintett pedig besétál a kórházba, és a pénztárnál fizet. „Ha valaki elüt egy gyalogost a járdán, az áldozat lábtörésének kezelése két-háromezer lejbe kerül, de ezt rendszerint sem a vétkes sofőr, sem a biztosítója nem fizeti ki. Vég nélkül pereskedünk, járjuk a törvényszéket” – panaszolta a sepsiszentgyörgyi kórházigazgató.

Gyakran az is megtörténik, hogy a törvényszék az alperes fizetésképtelenségét mondja ki, így a kórház több ezer lejes kárral marad, de az sem ritka, hogy a végrehajtó nem tudja behajtani a megítélt összeget, csak annak töredékét.