A Roszatom törökországi projektjén az első adag beton kiöntését az orosz és a török elnök videóközvetítésen keresztül követte.

A törökországi Mersin tartományban épülő Akkuyu Atomerőmű területén az első adag beton alaptestbe történő ünnepélyes beöntésével 2018. április 3-án kezdetét vette Törökország első atomerőművének építése, amely a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern kivitelezésében valósul meg.

Az ünnepségnek videóközvetítésen keresztül részese volt Vlagyimir Putyin orosz és Recep Tayyip Erdoğan török elnök. Vlagyimir Putyin elmondta: „Az Akkuyu Atomerőmű 1-es blokkja várhatóan 2023-ban indul. Az Akkuy Atomerőmű projekt mind Oroszországban mind pedig Törökországban új, korszerű és jól fizető munkahelyeket teremt, továbbá fejlett gyártókapacitások és technológiák jönnek létre általa. Az építkezésen innovatív mérnöki megoldásokat, gazdaságos és megbízható technológiát, illetve a legmagasabb szintű biztonsági követelményeket és környezetvédelmi normákat alkalmazzák majd. Meggyőződésem, hogy 2023-ban Törökország profitál majd abból az energiából, amelyet az új, magas technológiai színvonalat képviselő atomerőműben termelnek.”

Recep Tayyip Erdoğan török elnök azt hangsúlyozta, hogy 2023-ban az atomerőmű átadásával ünnepli majd Törökország a köztársaság kikiáltásának centenáriumát. „Az Akkuyu Atomerőmű 2023-as üzembe helyezésével Törökország belép az atomenergiát használó országok klubjába és az atomerőmű biztosítja majd az ország villamos energia szükségletének 10 százalékát.”

Az üdvözlőbeszédek után a két ország vezetője jelt adott a munkakezdésre és az első adag beton 1-es blokk alaptestébe történő beöntésére. Az ünnepségen több mint 500 ember vett részt, köztük a helyi lakosság, az építkezésen dolgozók, a helyhatóságok és az illetékes török kormányzati szervek, valamint a Roszatom üzleti partnerei és az építkezésben résztvevő vállalatainak képviselői. Ugyancsak meghívták azokat a fiatal török szakembereket, akik Oroszországban szerzett friss diplomájuk kézhez vétele után a projekten dolgoznak majd.

Az esemény kapcsán Alekszej Lihacsov, a Roszatom orosz állami atomenergetikai konszern vezérigazgatója elmondta, hogy a Roszatom Törökországban korszerű, biztonságos 3+ generációs atomerőművet épít, amelynek négy VVER-1200-as nyomottvizes blokkja megfelel az összes nemzetközi biztonsági követelménynek. „Oroszországban már sorzatban építjük az újgenerációs blokkokat. Kereskedelmi üzemben termel a Novovoronyezsi Atomerőmű 6-os blokkja és februárban megkezdte az üzemet a Leningrádi Atomerőmű II-es kiépítés 1-es blokkja is. Ezeknek az új atomerőműveknek a sikeres üzeme igazolja az orosz technológia megbízhatóságát.”

Alekszej Lihacsov azt is hozzátette, hogy az Akkuyu Atomerőmű az orosz-török együttműködés viszonylatában a legjelentősebb beruházás. „Különösen lényeges hangsúlyozni, hogy a beruházás az előzetes ütemtervnek megfelelően halad a török partnerekkel együttműködésben.”

Az Akkuyu Nuclear a TAEK török atomenergetikai hatóságtól már megkapta a létesítési engedélyt, az építési engedélyt pedig március végén adta ki Gulnar kerület illetékes hivatala. A JCS Akkuyu Nuclear cég stratégiai befektetői státuszt kapott a török gazdasági minisztériumtól, ami vám- és adómentességet, illetve adókedvezményeket is jelent, egyebek közt az áfára és a nyereségadóra vonatkozóan.

Az orosz-török kapcsolatok történetének legnagyobb beruházása

Az Akkuyu Atomerőmű építése az orosz-török kapcsolatok történetének legnagyobb beruházása. Az atomerőmű négy VVER-1200-as blokkjának összteljesítménye 4,8 GW. Az atomerőmű tervezési alapjául a Novovoronyezs II-es kiépítés szolgált. Az atomerőmű BOO (build-own-operate) konstrukcióban létesül, a megrendelő és beruházó is az Akkuyu Nükleer Anonim Şirketi projektcég. A projekt főtervezője az Atomenergoprojekt Rt., fővállalkozója az Atomsztrojekszport Rt. (mindkettő a Roszatom mérnöki divíziójához tartozik), a fejlesztő pedig a Rusatom Energy International nevű cég.

A tervek szerint a reaktort és berendezéseit valamint a turbinagépház berendezéseit az Atomenergomas Rt., a Roszatom gépgyártó divíziójának vállalatai gyártják és szállítják. A VVER reaktor főkonstruktőre az OKB Gidropressz vállalat. A turbinát az AAEM, az Atomenergomas Rt. és a General Electrichez tartozó Alstom Power Systems vegyesvállalata szállítja majd. Az Akkuyu Atomerőmű tervezett üzemideje 60 év, amely 20 évvel meghosszabbítható – zárul a Roszatom közleménye.