Magyarországon a népszámlálási adatok alapján a foglalkoztatottak több mint harmada, 1 millió 340 ezer fő ingázott naponta lakó- és munkahelye között 2011-ben – derül ki a KSH elemzéséből.

Az ingázók száma és foglalkoztatottakon belüli arányuk egyaránt nagymértékben emelkedett a megelőző, 2001. évi cenzus óta.

Az ingázás a megyei jogú városok és különösen Budapest környezetében a legintenzívebb. Ezekben a városokban a bejáró foglalkoztatottak száma jellemzően jóval magasabb, mint az onnan eljáróké.

2011-ben minden hatodik ingázó Budapestre járt dolgozni. A többi megyei jogú város együttesen az ingázók közel negyedét fogadta.

A kiemelt ingázási helységek sajátos csoportját alkotják a Budapest vonzáskörzetébe tartozó Pest megyei települések. 2011-ben a megye 20 településén haladta meg a bejáró foglalkoztatottak száma a 2000 főt, ami jelzi, hogy a főváros környezetében nem általános az „alvóvárosi” jelleg, hanem az igen intenzív és többirányú munkaerő-áramlás a meghatározó.

A Pest megyén kívüli további – legalább 2000 fő ingázót fogadó nem megyei jogú városi – ingázási centrumok közé a jelentős létszámot foglalkoztató gazdasági szervezetekkel rendelkező, nagyobb népességű városok tartoznak. Számuk 44, melyből csupán 5 nem járási székhely. A 44 településre 2011-ben 168 ezer bejáró munkavállaló érkezett, vagyis minden hetedik ingázó célállomását jelentették.

A napi ingázók 2 százaléka, mintegy 27 ezer foglalkoztatott külföldre járt dolgozni. Számuk az ezredforduló óta – az uniós csatlakozással összefüggésben – ötszörösére emelkedett. A külföldre ingázók zöme (több mint 22 ezer fő) Ausztriában végzett keresőtevékenységet.

A statisztikai hivatal részletes elemzése alább letölthető.