Az Európai Unió kibocsátás-kereskedelmi rendszerének (ETS) reformjáról szavaz az Európai Parlament a héten.

Az ETS célja az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése és a klímaváltozás megfékezése. Az EU, amely a harmadik legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó a világon, azt az ambiciózus célt tűzte ki maga elé, hogy 2030-ra 40 százalékkal csökkenti a károsanyag-kibocsátást az 1990-es adatokhoz képest. A mostani reform ezt a célt segít elérni, valamint hozzájárul, hogy Európa megőrizze versenyképességét az ipar területén – olvasható az Európai Parlament közleményében.

Az EU 2005-ben hozta létre a kibocsátás-kereskedelmi rendszert (ETS), amely meghatározott egy szén-dioxid kibocsátási küszöböt. A határérték alatt a vállalatok csak szén-dioxid kvótákért cserébe szennyezhetik a levegőt. Egy CO2-egység egy tonna szén-dioxid kibocsátását engedélyezi. A fel nem használt kvótát a vállalatok eladhatják. Néhány esetben, főként amikor félő, hogy a kibocsátási küszöb miatt a vállalatok áttelepítik a termelést egy másik országba, a kvóta ingyenes.

A szén-dioxid kibocsátási küszöböt fokozatosan egyre lejjebb szállítják, valamint az ingyenesen kapható kvótákat is csökkentik. A piacon korlátozott számban kaphatók a kvóták, így a rendszer a kibocsátás csökkentésére ösztönzi a vállalatokat.

Ugyanakkor a túltermelés miatt az elmúlt években jelentősen lecsökkent a kvóták ára, így a vállalatok többé már nem motiváltak eléggé abban, hogy mérsékeljék a károsanyag-kibocsátást.

Az EP-képviselők szerdán arról a módosító javaslatról szavaznak, amely többek között lépéseket javasol a túltermelés és az árak csökkenése ellen, például a kvóták számának gyorsabb ütemű mérséklésével.

Ha az EP megszavazza a reformot, megkezdődnek a tárgyalások a tagállamok képviselőivel az irányelv végleges szövegéről, amelyet a parlament részéről Ian Duncan (konzervatív-reformer, brit) vezet.

A parlament sajtósai által készített infografika áttekintést ad a károsanyag-kibocsátásban leginkább érintett országokról.