Magyarország és Törökország közös gazdaságfejlesztési programokat hajt végre Afrikában, amelyektől a helyi életkörülmények javulását, ezáltal pedig a migrációs nyomás csökkentését várják – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután fogadta Mehmet Mus török kereskedelmi minisztert.

Az „Irány Afrika” magyar-török üzleti fórumon Szijjártó Péter hangsúlyozta: támogatni kell Afrikát abban, hogy a kontinens népességmegtartó ereje lépést tudjon tartani a népesség növekedésével. Szavai szerint helyben kell segíteni, hogy a földrész országai be tudják csatornázni rendkívüli erőforrásaikat a gazdaságba, és oly mértékben javítani tudják az életkörülményeket, hogy az emberek számára reális opció legyen az otthon maradás.

A tárcavezető arról számolt be, hogy Magyarország az elmúlt években tizenhatra növelte képviseletei számát Afrikában, eközben másfél milliárd dollárra emelkedett a kontinens országaival bonyolított kereskedelem értéke, valamint a kormány 2,6 millió dózis koronavírus-vakcinával segítette a járvány elleni védekezést.

Kiemelte továbbá, hogy évente 1200 felsőoktatási ösztöndíjat biztosítanak afrikai diákok számára Magyarországon, ahol jelenleg 2336-an afrikai hallgató tanul valamilyen ösztöndíj-programmal.

Illetve bejelentette, hogy a magyar és a török Eximbank viszonbiztosítási megállapodást kötött egy százmillió dolláros hitelkeret biztosításával, ami lehetővé teszi a két ország vállalatainak összehangolt pénzügyi támogatását az afrikai projektek esetében. Ennek kapcsán példaként hozta fel azt a várhatóan nyáron meginduló projektet, amelynek keretében magyar és török cégek közösen onkológiai központokat építenek Ghánában.

A miniszter rámutatott, hogy a magyar Eximbank már jelenleg is 1,2 milliárd eurónyi finanszírozással van jelen Afrikában, de kész a hazai cégek további támogatására.

(Forrás: MTI)