Erős lesz az év vége a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP): a kormány ígéretei szerint akár 30 új felhívás is megjelenhet. A pontos menetrendet nem, a menüt azonban már ismerjük.

A kormány szeptemberben 74 milliárd forinttal, 902,48 milliárd forintra emelte az év végéig pályázható fejlesztési támogatás keretösszegét, és – egy október 6-i kormányrendeletben – változtatott a kiírásokon, illetve a menetrenden is. Az alábbiakban áttekintjük, milyen felhívások jelentek meg ezidáig az egyes prioritásokban, és hogy milyen felhívásokra számíthatnak a vállalkozók az év végéig.

„A kkv-k versenyképességének javítása”

A magyar kkv-k az 1. prioritás pályázatait várták a leginkább, mindenekelőtt a kapacitásbővítést támogató kiírásokat. Az első két idei fecske június 9-én jelent meg, a nagyobb, 65 milliárd forintos keretösszegűt – a keretösszeg kimerülése miatt – azóta már fel is függesztették. A másik júniusban megjelent kapacitásbővítő felhívás keretösszegét 20 milliárdról 40 milliárd forintra emelték.

Ebben a prioritásban májusban is megjelent két pályázat: a mikro, kis- és középvállalkozások piaci megjelenését támogató kiírás keretösszege 5 milliárd forint volt, és ebben a körben írták ki a 8,35 milliárd forintos „Nemzeti turisztikai marketing és keresletösztönző programot” is. Ez utóbbi kiemelt felhívás, azaz a pályázók körét a kiíró határozza meg – ebben az esetben a körnek egy tagja van, a Magyar Turizmus Zrt.

Lássuk, mi várható még az év végéig!

  • A „beszállítói integrátorok és a beszállító mikro-, kis és középvállalkozások” támogatására 20 milliárd forint áll rendelkezésre – ez a kiírás az októberi kormányrendelet szerint szeptemberben már megjelent, de nem találjuk a nyomát a hivatalos pályázati oldalon.
  • Ugyancsak októberről csúszik a turisztikai szervezetek fejlesztését célzó 2 milliárdos kiírás.
  • A „vállalkozói mentorálás mikro-, kis és középvállalkozások részére” című, összesen 1 milliárd forintos (0,28 milliárd a Versenyképes Közép-Magyarországért Operatív Programé) kiírás az eredeti, tavaszi menetrend szerint júliusban volt esedékes, de nem sikerült tartani az új, októberi határidőt sem. Ez kiemelt pályázat, a támogatást igénylő konzorcium vezetője a magyar Vállalkozásfejlesztési Közalapítvány, a tagok: az MKIK, a SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány, a HIPA, valamint a Magyar Innováció és Hatékonyság Nonprofit Kft.
  • Az ígéretek szerint novemberben két pályázat jelenik meg: ipari parkok fejlesztésére, illetve barnamezős iparterületek megújítására 6, logisztikai szolgáltató központok fejlesztésére 4 milliárd forint pályázható majd meg.
  • Decemberben „a professzionális klaszterszervezetek minőségi szolgáltatás-nyújtásának támogatása” címen 2 milliárd forintra lehet majd pályázni.

„Kutatás, technológiai fejlesztés és innováció”

A 2. prioritás kissé hányatott sorsú kiírása a „Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatása című (GINOP-2.1.1 jelű), augusztus 25-én megjelent pályázat, amelynek beadási határideje – legalább egy hónapot – csúszik. A prioritás két másik nagy volumenű pályázata szeptember végén jelent meg: a „versenyképességi és kiválósági együttműködések” támogatására 50, a „stratégiai K+F műhelyek kiválóságának” támogatására 40 milliárd forint áll rendelkezésre. „A kutatási infrastruktúra megerősítése – nemzetköziesedés, hálózatosodás” című, augusztus 25-én megjelent felhívás támogatási keretösszege 20 milliárd forint. Az ugyanaznap kiírt Iparjog című pályázat a magyar szellemi alkotások hazai és külföldi iparjogvédelmi oltalmának megszerzését, a kutatás, a technológiai fejlesztés és az innováció erősítését célozza, a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 1 milliárd forint.

A 2. prioritás egyetlen kiemelt pályázata már tavasszal megjelent, az ELI lézer kutatóközpont megvalósítására – ebből a forrásból – 40,05 milliárd forintot fordít a kormány.

A napokban jelent meg a „Prototípus, termék- és szolgáltatásfejlesztés” című kiírás, amelyben a keretösszeg 20 milliárd forint – csak piacképes fejlesztéseknek.

Ebben a prioritásban is lesznek még jelentős kiírások:

  • Novemberre ígéri a kormány az „innovációs ökoszisztéma építése (start-up és spin-off)” 5 milliárdos, illetve a „Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központ – nemzetköziesedés, hálózatosodás” 25 milliárd forintos kiírását.
  • Decemberben jelenik meg az 1 milliárd forintos „Innovációs voucher”, valamint egy 3,5 milliárd forintos keretösszegű kiírás „a nemzetközi K+F kapcsolatok fejlesztésére.

„Infokommunikációs fejlesztések”

A 3. prioritás idei „nagyágyúja” az augusztusban megjelent, „Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése” című kiírás. A felhívás címzettjei az infokommunikációs területen működő kis-, közepes és nagyvállalkozások, a cél a kevésbé fejlett régiókban legalább 30 Mbps sávszélességet biztosító hálózati infrastruktúra kiépítése. A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg vissza nem térítendő támogatás esetében 68 milliárd forint, a kapcsolódó GINOP 8.2.1 pénzügyi eszköz (beruházási hitel) esetében 10 milliárd forint.

Április 2-án jelent meg ebben a prioritásban kkv-kat célzó „infokommunikációs motivációs, szemléletformáló és kompetencia fejlesztő program” felhívása, amelynek 2 milliárd forintját az MKIK, az Informatika a Társadalomért Egyesület, valamint a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség használhatja fel.

A prioritásban az idén már csak kiemelt felhívások jelennek meg.

  • Az IKT startupok piacra lépését támogató, 2,5 milliárd forintos kiemelt kiíráson a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség nyújthat be pályázatot.
  • Közösségi internet hozzáférési pontok fejlesztésére a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség pályázhat (2 milliárd forintra).
  • „Intézmények hálózati hozzáférésének, kapcsolatainak fejlesztésére” a NISZ, az MVM Net, a NIF és az Antenna Hungária, a „kormányzati hálózatok konszolidációjára, kapacitásainak, teljesítményének növelésére” pedig a NISZ, az MVM Net és a Pro-M Professzionális Mobilrádió nyújthat be pályázatot (az előbbi keretösszege 2,86, az utóbbié 4,29 milliárd forint).
  • A korábbi, márciusi menetrendben még szerepeltek vállalati mobilalkalmazás-fejlesztéseket, felhőalapú szolgáltatások fejlesztését, illetve IKT-startupok nemzetközi megmérettetését támogató kiírások is – ezek feltehetően 2015 után jelennek majd meg.

 „Energia”

A frissített ütemterv szerint az energiáról szóló 4. GINOP-prioritásban az idén nem lesznek kiírások. (A márciusi, első menetrendben három, egyenként 6–6 milliárd forintos keretösszegű kiírás szerepelt, épületenergetikai fejlesztésekre és megújuló energiaforrások hasznosítására.)

A foglalkoztatásról, a versenyképes munkaerőről, a turizmusról és a pénzügyi eszközökről szóló prioritásokat cikkünk folytatásában tekintjük át.