Home Széchenyi 2020 GINOP-helyzetkép a nagy év végi pályázatdömping előtt – II.

GINOP-helyzetkép a nagy év végi pályázatdömping előtt – II.

0
GINOP-helyzetkép a nagy év végi pályázatdömping előtt – II.

Erős lesz az év vége a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programban (GINOP): a kormány ígéretei szerint akár 30 új felhívás is megjelenhet. A pontos menetrendet nem, a menüt azonban már ismerjük.

Korábbi cikkünkben már sorra vettük, mi történt és mi várható az idén összesen több mint 900 milliárd forint keretösszegű GINOP első négy prioritásában (kkv-k versenyképességének javítása; kutatás, technológiai fejlesztés és innováció; infokommunikációs fejlesztések; energia). Lássuk most a fennmaradó négy prioritást!

Foglalkoztatás

Az 5. prioritás legnagyobb szabású, a keretösszeg több mint felét képviselő (kiemelt) felhívása az „Út a munkaerőpiacra”, amelynek 102 milliárd forintos keretösszegére szeptember 15-től pályázhat a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kormányhivatal, indokolt esetben az NGM által alapított szervezettel. A felhívás célja egyrészt az álláskeresők, különösen az alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztathatóságának javítása, nyílt munkaerő-piaci elhelyezése, másrészt a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való átlépés elősegítése. A célszámok közül érdemes felidézni a következőket: a projektben legalább 90 000 munkanélkülinek kell részt vennie (a tartós munkanélkülieket is beleértve); közülük

  • a projektből való kilépés időpontjában foglalkoztatásban – beleértve az önfoglalkoztatást – kell lennie legalább 44 400, a projektből való kilépés után 6 hónappal pedig legalább 27 900 résztvevőnek.
  • a projektből való kilépés időpontjáig képesítést, vagy tanúsítványt szerző, alapfokú vagy alsó középfokú végzettséget kell szereznie 14 000 főnek.

Az „Út a munkaerőpiacra” kiírás októberben megjelent a VEKOP (Versenyképes Közép-Magyarországért Operatív Program) keretében is, 10,4 milliárd forintos keretösszeggel.

A prioritás másik nagy projektje a már tavaly ősszel elindított, 40 milliárd forintos keretösszegű „Ifjúsági garancia program”, amelynek keretében idén szeptemberig közel 14 ezer, legalább hat hónapja munkanélküli fiatal pályakezdő kapott segítséget, és amelynek szintén megjelent a „VEKOP-verziója” is.

Lássuk, mit ígér a kormány az év végére.

  • „Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése – támogató szolgáltatások” címmel lesz egy 1,3 milliárdos kiemelt felhívás (amelyre az Országos Foglalkoztatási Közhasznú Kft. nyújthat be pályázatot), majd decemberben megjelenik a „Társadalmi célú vállalkozások ösztönzése” című egyszerűsített kiírás is, 6 milliárd forintos keretösszeggel.
  • Novemberre ígéri a kormány a „Gyakornoki program pályakezdők támogatására” című, 15 milliárd forint keretösszegű kiírást.
  • Decemberben két kiírás megjelenése várható: a rugalmas foglalkoztatás konvergencia-régiókbeli elterjesztésére 5 milliárd forint, a „Munkahelyi egészség és biztonság fejlesztésére” pedig 2 milliárd forint áll majd rendelkezésre.

Versenyképes munkaerő

Az 5. prioritásban döntően kiemelt kiírások jelentek, illetve jelennek meg. Áprilisban jelent meg „A digitális szakadék csökkentése” című, 8,95 milliárdos kiírás, amelyre a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, az NGM és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség pályázhatott. Az „Alacsony képzettségűek és közfoglalkoztatottak képzése” című, 30 milliárdos kiírás augusztus végén jelent meg; ezen a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal, a Belügyminisztérium, valamint a kormányhivatalok együttesen jogosultak támogatási kérelmet benyújtani. Ugyancsak augusztusi „A jogszerű foglalkoztatást célzó szolgáltatásnyújtás támogatása” című felhívás, amelynek 3,5 milliárd 6 munkavállalói, illetve 9 munkáltatói érdekképviseleti szervezet pályázhat.

Az idén még várható

  • novemberben egy újabb kiemelt kiírás, amelynek célja a szakképzést végzettség nélkül elhagyók számának csökkentése (1,5 milliárd forint), valamint
  • egy standard kiírás decemberben, a „munkaerőpiaci kulcskompetenciák fejlesztésére”, 2,5 milliárd forintos keretösszegben.

Turizmus

A 7. prioritás (új menetrend szerinti) idei három kiírásából eddig egy jelent meg: a „Nemzeti Kastély- és Várprogram turisztikai célú fejlesztéseinek támogatására” 33 milliárd forint áll rendelkezésre, a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ pályázhat (esetleg konzorcium vezetőjeként).

  • Az idén lesz még egy kiemelt pályázat, „Aktív turisztikai hálózatok infrastruktúrájának fejlesztésére” (10 milliárd forintos keretösszeggel), amelyre Magyar Természetjáró Szövetség, a Magyar Vitorlás Szövetség, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, a NIF és a Magyar Lovas Turisztikai Közhasznú Szövetség nyújthat be pályázatot.
  • Októberre ígérte a kormány a 6,9 milliárd forintos keretösszegű, „Gyógyhelyek komplex turisztikai fejlesztését” célzó standard kiírást – feltehetően ez is hamarosan megjelenik.

Pénzügyi eszközök

A 8. prioritásban az idei menetrendben négy hitel szerepel. Az NGA- és körzethálózatok fejlesztésére fordítható 10 milliárdos kiírás szeptemberben jelent meg.

A tervek szerint decemberben hirdetik majd meg a követező hiteleket:

  • IKT-fejlesztésekre 15,72 milliárd forint,
  • mikro-, kis és középvállalkozások versenyképességének növelésére 44 milliárd forint,
  • mikro-, kis és középvállalkozások termelési kapacitásainak bővítésére 30 milliárd forint keretösszegben.