Itthon a 18-29 év közöttiek foglalkoznak legtöbbet a pénzügyeikkel, annak ellenére, hogy ők döntenek a legkevésbé önállóan anyagi természetű kérdésekben. A harmincasok az internetet bújva tájékozódnak, míg a 40 év felettiek szívesebben fordulnak pénzügyi szakemberhez, ha segítségre van szükségük.

Eltérő motivációkkal és célokkal rendelkeznek az idősebbek és a fiatalok, ha anyagi döntéseik meghozataláról van szó. Más szempontok érvényesülnek, ha egy fiatal felnőtt önálló élet kialakítására törekszik és mások, ha valaki közelgő nyugdíjas éveire készülve tesz félre. A CIG Pannónia felmérése szerint a 18-29 évesek csupán 52 százaléka, míg az 50-59 évesek 66 százaléka követi rendszeresen kiadásait és megtakarításait.

A 30-39 év közöttiek közel tizede pedig egyáltalán nem foglalkozik pénzügyeivel. A 18-29 évesek 40 százaléka kizárólag önállóan hozza meg pénzügyi döntéseit, akik mégis bevonnak mást, azoknak negyede a párját, 35 százaléka pedig a háztartás valamelyik másik tagját kérdezi meg. A 40 év felettiek 40 százaléka a párjával együtt dönt, több mint felük azonban teljesen egyedül. 

Míg a 18-29 évesek ötöde párját, ismerősét vagy rokonát kérdezi meg, ha pénzügyekkel kapcsolatban szeretne tájékozódni, a 30 és 59 év közöttieknél ez az arány alig haladja meg a 10 százalékot. Az internet leginkább a 30-39 év közöttieket ejtette rabul, 45 százalékuk a világhálót böngészi, ha anyagi kérdésekben szeretne információt gyűjteni. Ez a korosztály egyébként a legérdeklődőbb, 74 százalékuk tudakozódik pénzügyi kérdésekben. Az 50-59 év közöttiek több mint ötöde bankját vagy biztosítóját kérdezi, míg a 40-49 évesek közel tizede pénzügyi tanácsadóhoz fordul. 

Míg a legfiatalabb megkérdezett korosztály, a 18-29 évesek csupán 40 százaléka tartja hasznosnak a lakás, ház, autó vagy vagyontárgyak védelmére kötött biztosítást, addig a 30 és 59 év közötti korkategóriákban ez az arány mindenütt eléri az 50 százalékot. A balesetek és biztosítások esetére megköthető biztosításokat azonban éppen a 30 évnél fiatalabbak tartják leginkább előnyösnek, 27 százalékuk szerint érdemes ilyen biztosításokat kötni.

A megkérdezettek 76 százaléka rendelkezik megtakarítással, 59 százalékuk forintban tart otthon készpénzt, több mint felük pedig bankszámlán lekötés nélkül tart hazai devizát. Lakástakarékkal a 18 és 49 év közöttiek nagyjából ötöde rendelkezik, míg ez az arány vélhetően a sikeres lakásvásárlások miatt az 50 év felettieknél alacsonyabb, csupán 15 százalék. 

Megtakarításait a lakosság jelentős része napjainkban is otthon vagy bankszámláján tartja. Habár a nyugdíjbiztosításoknál igénybe vehető adókedvezmény komoly lendületet adott az öngondoskodás erősödésének, a pozitív tendencia ellenére még mindig lemaradásban van a lakosság a nyugdíjas évekre való felkészülésben – összegezte a felmérés tapasztalatait Sallai Linda, a CIG Pannónia Életbiztosító termék- és üzletfejlesztési igazgatója.