Akadályozhatja a háromszéki gazdaság további fejlődését, hogy egyre kevesebb a munkanélküli. Mint Kelemen Tibor, a Kovászna Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség igazgatója kifejtette, tanulmányok támasztják alá, hogy ahol 2 százaléknál alacsonyabb a munkanélküliségi ráta, már nincs lehetőség további fejlődésre.

A szakember elmagyarázta, hogy ugyan Kovászna megyében 5,5 százalékon áll a mutató, ám a nyilvántartásban szereplő állástalanok többsége tartósan munkanélküli. Azokat pedig, akik immár évek óta arra rendezkedtek be, hogy különböző segélyekből tartsák el magukat és családjukat, nehéz lenne integrálni a munkaerőpiacon – írja a kronika.ro.

„Jelenleg 4879 állástalan szerepel az ügynökség nyilvántartásában, ám közülük mindössze 680-an kapnak munkanélküli-segélyt. Ez nagyon kevés. Kistérségenként kevesebb mint 150 állástalant jelent” – részletezte Kelemen Tibor, hangsúlyozva, hogy a kifizetések szempontjából gyakorlatilag nincs is munkanélküliség a megyében.

A szociális segélyből, gyerekeknek járó támogatásból, élelmiszercsomagokból élő közel 4000 tartósan munkanélkülivel már nem lehet növelni a foglalkoztatottak arányát. Ők erre az életmódra rendezkedtek be, a többségük ráadásul írástudatlan, az elemi iskolát sem fejezte be, nem lehet számukra munkát közvetíteni, tehát nem hajtanak hasznot a gazdaságnak, a szociális háló védelmében élnek.

Kelemen Tibor tanulmányokra alapozva számolt be arról is, hogy minden újonnan létesült munkahelyre legalább tízszer annyi munkanélkülit kellene mozgósítani. Ennek oka az, hogy végül annyian pályázzanak, amennyiből a munkaadó érdemben válogathat.

Az igazgató bejelentette, hogy a munkaerő-elhelyező ügynökség április 14-én szervez állásbörzét. A szakember szerint azonban egyre inkább kérdés, hogy kit tudnak a munkaadók megszólítani, összegezte Kelemen Tibor. „Az elmúlt időben megváltozott az irányzat, már nem a munkakeresők állnak sorban, hanem a munkaadók igyekeznek tájékoztatni a körülményekről, a lehetőségekről” – hangsúlyozta Kelemen Tibor.