A Főpolgármesteri Hivatal közleménye szerint lezárult a második fővárosi közösségi költségvetés egymilliárd forintos keretének felhasználásáról rendezett szavazása, amelyen a tavalyinál mintegy 60 százalékkal több, 21 ezer 858 szavazó vett részt.

Idén is három kategóriában versenyeztek az ötletek, „taroltak” a fenntarthatóbb és biztonságosabb közlekedést támogató fejlesztések és a „városzöldítő” ötletek – tudatták.

Az aktív és fenntartható közlekedés fejlesztése, így a kerékpáros infrastruktúrával és az akadálymentes gyalogos közlekedéssel kapcsolatos ötletek voltak a legnépszerűbbek az idei szavazáson.

Több kerékpárút-fejlesztő ötlet is a befutók között van, de gyalogosátkelő létesítése, gyalogos terek árnyékolása, fedett kerékpártárolók, és egy aktív közlekedést jutalmazó applikáció is megvalósul.

Beszámoltak arról, hogy elsősorban közterülettel határos tűzfalak, egyéb homlokzatok futónövényekkel takarására, lugasok kialakítására 3651 szavazat érkezett, a megvalósítás költsége 50 millió forint. Közterületi gyalogos terek – szintén 50 millió forintos keretből történő – árnyékolására 3283 szavazat érkezett; a kerékpáros közlekedést a Szent István körúton megkönnyítő fejlesztésekre 2897-en szavaztak; a megvalósításra ebben az esetben is 50 millió forintot szánnak.

Közösségi kertek létrehozására 2879 szavazat érkezett, a megvalósítás kerete szintén 50 millió forint, továbbá 12 046 voks érkezett a belvárosi növényzet dúsítására, erre a célra 133 millió forint jut. A gyalogátkelőhelyek – 50 millió forintos keretből történő – biztonságosabbá tételére 3982-en szavaztak. Kiemelt fontosságú helyszíneken gyalogátkelőhelyek létesítésére – 133 millió forintból – 6856 szavazat érkezett, kerékpárutak és kerékpársávok biztonságának növelése pedig 15 102-en voksoltak. Utóbbi megvalósítására 133 millió forintot szán a Főpolgármesteri Hivatal.

Az ötleteket a fővárosi önkormányzat valósítja meg, nem a nyertes ötletgazdák. A megvalósítást alapos tervezés és sok esetben társadalmi egyeztetés előzi meg, ezért „előfordulhat, hogy 1-2 évig eltartanak, főleg az összetettebb projektek esetében” – írták a közleményben.

(Forrás: MTI, fotó: Mohai Balázs)