
A Széchenyi 2020 Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Programjának keretében megjelent a „Tehetséggondozás sport által” című (EFOP-3.2.10-16) felhívás.
A támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 2 milliárd forint, amelyre a Magyar Diáksport Szövetség nyújthat be támogatási kérelmet, 2016. szeptember 2-től december 16-ig.
Gyönyörű célok
A projekt fő célja a gyermekek tehetséggondozása a sport terén és a sport által, az iskoláskorú gyermekek bevezetése a sportos, mozgás-gazdag életmódba, továbbá a rendszeres fizikai aktivitást végző gyermekek számának növelése, a társadalmi és szociális különbségek csökkentése és ezáltal a társadalmi befogadás erősítése Magyarország kevésbé fejlett régióiban.
A projekt célja továbbá, hogy a magyar iskolarendszerben minőségi és fenntartható, a rendszeres testmozgásra ösztönző programok valósuljanak meg a pedagógusok kompetenciáinak fejlesztése mellett és egyes iskolán kívüli szereplők bevonásával – olvasható a felhívásban.
A helyzet: otthon tesped a magyar fiatal
A 15–29 év közötti magyar fiatalokról kijelenthető, hogy az életkor előrehaladtával egyre kevesebben sportolnak, és mindössze 16-18 százalékuk választja szabadidejében a sporttevékenységeket. A magyar ifjúság 70 százaléka szabadidejét otthon tölti, s közel 60 százaléka internetezik, számítógépezik, vagyis passzív, fizikailag inaktív, ülő életmódot folytat.
A 2014/2015. tanévben útjára bocsájtott NETFIT® rendszer első mérési adatai azt mutatják továbbá, hogy a fiúk mindössze 63,6 százaléka, a lányoknak pedig csak 51,7 százaléka esik az egészségzónába az állóképesség tekintetében. A mérési adatok szomorú tapasztalatai alapján a gyerekek negyede túlsúlyos. Mindezeken túl a jelenleg elérhető legfrissebb kutatási eredmények azt igazolják, hogy a magyar lakosság csupán 23–27 százalékra jellemző, hogy jövőorientáltan gondolkodik – indokolja a felhívás szükségességét a kormány.
Mi a teendő?
A támogatható tevékenységeket a felhívás két csoportra osztja:
I. A mozgásműveltség szélesítése és a sportolói tehetség felismerés megalapozása – a sportágak útja a köznevelésbe
- Az érintett sportágakat képviselő, együttműködő sportági szövetségek kiválasztása a Nat és az általános kerettantervi tartalmak alapján.
- Egyes iskolatípusra, pedagógiai szakaszra, tantárgyra, vagy egyes sajátos köznevelési feladat teljesítéséhez készített kerettantervek fejlesztése az azonosított iskolafokokon.
- Pedagógus-továbbképzési programok akkreditálása.
- Grassroots sport (e)-szakmódszertani anyagok kifejlesztése az azonosított iskolafokokon tanító pedagógusok részére.
- Pedagógus-továbbképzések lebonyolítása az azonosított iskolafokokon tanító pedagógusok részére.
II. Az iskolák és az iskolai testnevelés és sport területéhez kapcsolódó szereplők közötti kölcsönhatás, interakció erősítése
- Az iskolai sportfoglalkozások vezetésére jogosító képesítési szintek azonosítása, a kapcsolódó képesítési és kimeneti követelmények meghatározása a Magyar Képesítési Keretrendszer alapján.
- Az emberi erőforrás (szakember) háttér elemzése a sportági szövetségi rendszerekben a Magyar Képesítési Keretrendszer alapján, képzési és továbbképzési javaslatok megfogalmazása.
- Iskolai pilot programok egészségvédő testmozgás klaszterek kialakításával.
- A tanügy-igazgatási és a közigazgatási (járási és megyei) struktúrához illeszkedő, a programban kiválasztott sportági szövetségekkel kifejlesztett, tehetségfelismerő grassroots sport- és mozgásprogramok szervezése.
- A teljesítmény-orientált (készség központú) fizikai fittségi összetevőket mérő fittségi tesztrendszer kidolgozása a NETFIT® bázisán.
- Az iskolák és a sport szektor közötti kapcsolatok feltárása, elemzése, a hazai és nemzetközi jó gyakorlatainak figyelembevételével javaslatok kidolgozása.
- Az iskolai sport online rendszerének kidolgozása.
- Fizikai aktivitást elősegítő eszközök beszerzése.
Nem kis pénz
A 2 milliárd forintos keretösszeg jelentős tétel a szövetség működésében. Az MDSZ honlapján megtalálhatóak a szervezet gazdálkodásával kapcsolatos adatok, a tavalyi beszámoló szerint az éves összes bevétele 1,583 milliárd forint volt.