Hivatalosan ugyan a romániai munkavállalók közül 1,3 millióan kapnak minimálbért, a valóságban azonban közel 2 millió alkalmazott kénytelen megélni ekkora összegből. Május elsejétől bruttó 1050 lejről havi 1250 lejre emelkedett a garantált minimális juttatás.
Az érintett alkalmazottak mostantól nettó 917 lejt vihetnek haza, körülbelül 140 lejjel többet, mint az elmúlt hónapokban. A munkaügyi minisztérium hivatalos, a tavalyi év végére vonatkozó adatai szerint a magánszférában valamivel több, mint egymillió személy, illetve további 39 ezer közalkalmazott keres minimálbért – írja a kronika.ro.
Több érdekvédelmi szervezet becslése szerint viszont csak a közszférában közel 400 ezer olyan munkavállaló van, aki a garantált minimális juttatásnál alig vagy egyáltalán nem nagyobb fizetésből kénytelen megélni.
Az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) az alkalmazottakat nyilvántartó országos adatbázist tanulmányozva arra jutott, hogy a 2015 végén érvényes munkaszerződéssel rendelkező 5,4 millió személy 44 százaléka keresett hivatalosan minimálbért vagy ennél is kevesebbet. Az érdekvédelmi szervezet szerint a munkavállalók egy része minden bizonnyal feketén ennél több pénzt vihet haza.
Dumitru Costin, a BNS elnöke rámutatott: sokan napi akár 12 órát is ledolgoznak, miközben a szerződésükben csak néhány órás munka szerepel.
A témát Dragoş Pîslaru, az áprilisban kinevezett új munkaügyi miniszter is érintette: nemrég úgy nyilatkozott, elképzelhetetlen, hogy közel 2 millió alkalmazottnak kell megélnie havi bruttó 1250 lejből.
A szakszervezetek kitartanak amellett, hogy a garantált minimális juttatást tovább kell növelnie a kormánynak: a minimálbér még mindig túl alacsony ahhoz képest, hogy mekkora a munkanélküli segély és más szociális juttatások, ezzel pedig épphogy otthonmaradásra, és nem munkavállalásra ösztönzik az embereket.