Az igazi gondoskodás nem a segélyek világa, ha lehet, jövedelmet és bért kell biztosítani mindenkinek – jelentette ki a gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) rehabilitációs konferenciáján.

Az „Esélyek és lehetőségek a foglalkoztatásban” című rendezvényen Fülöp Attila azt mondta, igaz, hogy „több energiát” kell befektetni egy megváltozott munkaképességű ember foglalkoztatásába, de megéri. A cégeknek sem azt kell nézniük, mi az elveszett érték, hanem mi az az érték, amely megmaradt az adott munkavállaló esetében – jegyezte meg az államtitkár.

Kiemelte: ma már közel ötvenszázalékos a foglalkoztatás ebben a célcsoportban, míg 2010-ben csupán 18 százalékos volt. Azonban még tovább szeretnék javítani ezt a mutatót, a munkahelyteremtés támogatásával – közölte Fülöp Attila, hozzáfűzve, nagy szükség van azokra a cégekre, amelyek „kinyitják az ajtót” a megváltozott munkaképességűek előtt, ebben tud segítséget nyújtani a kamara.

Felidézte, hogy novemberben megjelent egy kormányhatározat, amely további támogatást jelent, két pályázat előkészítése van folyamatban. Az egyik 2,2 milliárd forint keretösszeggel a fiatalok, pályakezdők munkavállalását segíti majd elő – ekkor a legnehezebb fogyatékossággal elhelyezkedni -, a másik, egy 5,5 millárd forint keretösszegű pályázat rehabilitációs szolgáltatások igénybevételéhez járulhat hozzá.

Megemlítette továbbá, hogy az emelkedő minimálbér a rehabilitációs hozzájárulást is növelni fogja jövőre.

Balog Ádám, a BKIK alelnöke azt hangoztatta, hogy a megváltozott munkaképességűek nagyon megbízható, kitűnő munkaerők, jelentős hozzáadott értéket tudnak teremteni. A technológia gyors fejlődésével egyre könnyebb olyan eszközöket, gépeket használni, amelyekkel ők is könnyebben tudnak dolgozni. A kamara eljuttatja az információkat, a szabályozás részleteit erről a foglalkoztatási lehetőségről a vállalkozásokhoz, hogy felgyorsítsa a cégek és a munkavállalók egymásra találását – mondta.

A kamara két évvel ezelőtt indította el tanácsadó szolgáltatását, amelyen keresztül budapesti vállalkozások számára tárnak fel egy értékes munkavállalói forrást, ami a munkaerőhiány okozta gondokon is segíthet amellett, hogy a kedvezményeknek köszönhetően jelentős megtakarítást is eredményez vállalati oldalon.

A szolgáltatás indulása óta már több mint 100 kkv részére tudott kézzelfogható segítséget és foglalkoztatással kapcsolatos tanácsadást nyújtani a budapesti kamara, de egyre több országosan is jelentős méretű cég szeretne csatlakozni. A konferencián olyan nagyvállalatok, mint például az MMXH Lakberendezési Kft. (Mömax, Möbelix, XXL Lutz), vagy a Magyar Posta Zrt. mutatták be jó gyakorlataikat, akik a budapesti kamara tanácsadása nyomán léptek be a rehabilitációs foglalkoztatói körbe, vagy mélyítették el eddigi tudásukat. Emellett vidékről is növekvő érdeklődést tapasztalnak, ezért más területi kamarák is csatlakoztak a kezdeményezéshez: Dunaújvárosban októberben indult el, Nyíregyháza pedig jövő év elején tervezi indítani a budapesti kamara által kidolgozott tanácsadói szolgáltatást.

A kamara tapasztalatai szerint a további fejlődéshez intenzív tudásmegosztásra van szükség, mivel még mindig sok cégvezető gondolja, hogy nincs a vállalkozásában megfelelő munkakör, amelyet megváltozott munkaképességű dolgozókkal tölthetnének be, ahogyan az sem közismert, hogy a megváltozott munkaképességűek alkalmazása milliós nagyságrendű kedvezményekhez is hozzásegítheti a vállalkozásokat.

A BKIK rehabilitációs foglalkoztatáshoz kapcsolódó ingyenes szolgáltatása segít a vállalkozásoknak megtenni az első lépéseket: tanácsadóik információt nyújtanak a rehabilitációs foglalkoztatásról, átvilágítják a cégeket, számításokat végeznek és segítenek összekapcsolni a szociális és rehabilitációs szervezeteket a megfelelő vállalatokkal.

A Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet (NSZI) főigazgatója, Tóth Tibor arról beszélt, nagyon fontos az együttműködés a Belügyminisztérium és a BKIK között, és az NSZI hivatott arra, hogy az együttműködés kereteit megtöltse, koordinálja a programokat.

Megemlítette azt is, hogy az intézet évente tíz-tizenkét pályázatot hirdet fogyatékos személyekkel foglalkozó szervezetek részére, részt vesznek életminőség-javító szolgáltatások támogatásában, sok más mellett szülősegítő csoportokat, valamint segítőkutya-kiképzéssel foglalkozó szervezeteket is támogatnak.

A rendezvényen együttműködési megállapodást írt alá a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet főigazgatója, Tóth Tibor és a BKIK főtitkára, Csókay Ákos.

(Forrás: MTI, fotó: Hegedüs Róbert)