Nőtt a napi költés a kötelező vasárnapi pihenőnap bevezetése óta – írja a Napi Gazdaság a Nemzetgazdasági Minisztérium adataira hivatkozva.

A kötelező vasárnapi pihenőnap március 15-ei bevezetése óta az azt megelőző kilenc teljes hét átlaga szerinti 20,9 milliárd forintos napi költés 22,9 milliárd forintra emelkedett a július 19-ig vizsgált időszakban, vagyis a jogszabályváltozás utáni 18 teljes hét alatt – írja a Nemzetgazdasági Minisztérium friss összesítésére hivatkozva a Napi Gazdaság.

Az adóhatósághoz online beérkező forgalmi adatok szerint a korábban a hipermarketekben, bevásárlóközpontokban, illetve a kisebb boltokban, szaküzletekben, gyógyszertárakban, benzinkutakon, trafikokban, vendéglátóhelyeken, szállásokon hetente kiadott összeg 146,4 milliárdról 160,1 milliárd forintra ugrott a március 16. és július 19. közötti időszakban, amikor már érvényben volt a vasárnapi zárva tartás.

A kiskereskedelmi eladások bővülési ütemének megfelelően, várakozásaink szerint nőtt a vasárnap is nyitva tartó vállalkozások forgalma a kötelező pihenőnap bevezetése óta, úgy, hogy az átlagos költés növekedése a hét hat napján az áruházláncoknál is érezteti forgalomnövelő hatását – értékelte az új online kasszás adatokat a kereskedelempolitikáért felelős miniszteri biztos. Szatmáry Kristóf rámutatott: korábban a hét utolsó napján 12,7 milliárd forintos átlagos költést mértek az online kasszák, ez az összeg a zárva tartásról szóló törvény bevezetése után 5,1 milliárd forintra zuhant vissza. Május végén már 6,5-7 milliárd forintot költöttek a családok vasárnaponként a korlátozás alá nem eső, kisebb kereskedelmi vállalkozásoknál, illetve a hétvégi kikapcsolódást segítő szolgáltatóknál. A legújabb adatok szerint viszont július végére ez az érték is tovább nőtt, 7,2 milliárd forintra.