A BKIK Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által engedélyezett közösképviselő-képzésének első kurzusa december 13-án zárult.

A közös képviselők egy jelentős része eddig szakirányú végzettség nélkül, egyéb munkája mellett dolgozott, a hiányos tudás vagy a rossz gyakorlat pedig sok esetben okozott vitás helyzeteket a lakóközösségekben. A jövőre életbe lépő jogszabályi szigorítások viszont már elengedhetetlenné teszik, hogy a közös képviselő rendelkezzen szakmai ismeretetekkel. A BKIK ezért indította el a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal által elsőként engedélyezett közösképviselő-képzését, amelynek első kurzusa december 13-án zárult.

A népszerű képzés célja, hogy szakmailag segítse és támogassa a közös képviselők tevékenységét. A képzés elindítását a társasházi törvény (THT) jövőre életbe lépő módosítása is indokolttá tette, miszerint a közös képviselő a törvény előtt felel majd a hibáiért, és a mulasztások miatt a törvényességi felügyelet akár 5 millió Ft pénzbírsággal is büntetheti.

Az októberben induló 40 órás programot úgy alakították ki, hogy a résztvevők munkájuk mellett is el tudják végezni a képzést: 8 héten át, hetente egyszer 5 órában zajlott az oktatás. A tananyag a pályázati rendszerektől kezdve a jogi, műszaki, közgazdasági és vezetői ismereteken át a tárgyalástechnikáig szinte mindenre kiterjedt, és a képzést vezető oktatókon túl más szakértők is megosztották tapasztalataikat a csoporttal.

„A közösképviselő-képzés igen fontos és hiánypótló volt, mert a társasházkezelésre vonatkozó jogszabály nem teszi kötelezővé a közös képviselők oktatását, hiszen ők tisztségviselőként látják el a feladataikat. Ugyanakkor a gépjárműveknél is elképzelhetetlen, hogy valaki jogosítvány nélkül vezessen, hát még akkor a társasházak esetében, ahol gyakran milliárdos értékek forognak kockán. A közös képviselőknek műszaki, közgazdasági, jogi, valamint vezetői tapasztalatokkal kell rendelkezniük, valamint tisztábban kell lenniük a pályázati rendszerekkel. Igaz, hogy negyven óra alatt nem lehet mindent átadni az egyes szakterületekre vonatkozóan, viszont meg tudjuk ismertetni őket a problémákkal, azzal, hogy mire figyeljenek, és hol kérjenek segítséget” – mondta Kovács János, az Ingatlanforgalmazás, – Hasznosítás és Ingatlan Vagyonkezelés Osztály alelnöke. „Én már sok társasházkezelő képzésen oktattam, de el kell mondanom, hogy ritkán találkoztam ilyen aktív és hozzáértő csoporttal” – tette hozzá.

„Számomra nagyon pozitív élmény volt a képzés, rengeteget adott hozzá a meglévő tudásomhoz, és igazi válaszokat kaptam a problémáimra. Nekünk közös képviselőknek egy kicsit mindenhez értenünk kell: egyszerre kell jogásznak, építésznek, víz-és gáz- és villanyszerelőnek, valamint könyvelőnek lennünk. Ez óriási felelősség. Én könyvelő vagyok, szóval számomra különösen hasznos volt, hogy kaptunk egy jogszabályokat magyarázó háttéranyagot, mert a mi munkánk során sajnos nem mindig egyértelmű, hogy mit ír elő a törvény” – összegezte tapasztalatait az egyik résztvevő.

„Rengeteg helyzetet analizáltunk, jöttek vendégelőadók, és egymástól is sokat tanultunk, mert mind különböző háttértudással rendelkező képviselők vagyunk. Nagyon tetszett, hogy nem csak elméletekről beszéltünk, hanem gyakorlati példákról is” – mesélte a csoport másik hallgatója.

Kovács János elmondta: azt remélik a képzéstől, hogy a közös képviselő szakma felnő a felelősséghez, hogy társasházakat megfelelő módon, biztonságosan tudják kezelni, és a képviselőknek továbbra is igényük lesz arra, hogy továbbfejlesszék magukat.