Folyamatosan nő a betöltetlen mérnöki állások száma Magyarországon, ma mintegy 4 ezer nyitott pozíció van ezen a területen – ismertette az Experis Hungary felmérését Ábrahám László, az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) elnöke kedden Budapesten.

A szövetség számításai szerint a szabad mérnöki állások betöltésével 50 milliárd forinttal növekedhetne a termelés. Ábrahám László szerint a munkaerőhiány okai közé tartozik, hogy a lakosság nagy része nincs tisztában a mérnöki szakma mibenlétével és lehetőségeivel, a szülők és a diákok egyaránt tájékozatlanok.

Az oktatás sem fektet elegendő hangsúlyt a gyakorlati tudás elsajátítására, ezért gyakran nem piacképesek a frissen végzett mérnökök.

A probléma megoldásaként az EJMSZ észrevételeket fogalmaz meg az oktatás minőségéről az egyetemeknek és az illetékes hatóságoknak, továbbá az elmúlt két évben természettudományi roadshow-n 22 iskolában, több mint 3 ezer középiskolás diáknak mutatta be a mérnöki szakmát, játékos kísérletsorozatok és szakmai képviselők beszámolói révén.

Alapvetően mérnöki gondolkodású, megoldás centrikus, több nyelven beszélő, képzett munkaerőt keresnek a vállalatok, viszont a specifikus tudás elsajátítható a cégek – sok esetben nyilvánossá tett – tudásbázisaiból.

A 2009-ben alakult EJMSZ magyarországi nagyvállalatok – így például Mol csoport, Audi, Continental csoport, Lego, Ericsson Magyarország, NI Hungary Kft. – és felsőoktatási-, valamint non-profit intézmények  összefogása. Azért jött létre, hogy közvetlen tapasztalataival támogassa és még intenzívebbé tegye az oktatási intézmények, a gazdasági szereplők és a mérnöki szakmák képviselőinek együttműködését. Jelenleg 21 tagot számlál, terveik szerint azonban folyamatosan bővülnek.

A szövetség elnöke eddigi eredményeik közül kiemelte, hogy a cégek és az oktatási intézmények összeállították a mérnökökkel szemben elvárt kompetenciák listáját, valamint a kormány eltörölte az ajándékozás áfáját, így a cégek már költség nélkül iskoláknak adhatják a nem használt technológiai eszközeiket.