Szeptember 15-től lehet benyújtani a pályázatot az „Út a munkaerőpiacra” című, az alacsonyabb iskolai végzettségűek foglalkoztatásának javítását célzó, 102 milliárd forintos keretösszegű pályázatra.

Szeptember 15-től nyújthatja be a Nemzetgazdasági Minisztérium, a kormányhivatal – indokolt esetben az NGM által alapított szervezettel közösen – a pályázatot az „Út a munkaerőpiacra” című kiemelt kiírásra. A résztvevőknek konzorcium létrehozására irányuló együttműködési megállapodást kell kötniük; a konzorcium vezetője az NGM. A pályázatot az NGM Gazdaságfejlesztési Programok Végrehajtásáért Felelős Helyettes Államtitkárságához lehet benyújtani október 30-ig. A kormány vállalja, hogy 30 napon belül elbírálja a pályázatot, így legkésőbb november végén – december elején várhatóan nagyobb nyilvánosságot kap majd a nagyszabású felzárkóztató program.

A kiírás alapján mindazonáltal képet kaphatunk a program legfontosabb elemeiről.

Általános célok

A felhívás célja egyrészt az álláskeresők, különösen az alacsony iskolai végzettségűek foglalkoztathatóságának javítása, nyílt munkaerő-piaci elhelyezése, másrészt a közfoglalkoztatásból a versenyszférába való átlépés elősegítése.

A projekt két részre bontható: az egyik a célcsoport nyílt munkaerő-piaci elhelyezkedését segítő munkaerő-piaci program megvalósítására, a másikat pedig a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat által nyújtott szolgáltatások hozzáférhetővé tételét, minőségének, hatékonyságának javítását célzó elemek alkotják. (A 2007-2013-as időszakban a szolgáltatás- és szervezetfejlesztés, valamint a munkaerő-piaci programok elkülönült projektek keretében valósultak meg. Ez a tapasztalatok szerint jelentősen megnehezítette a fejlesztések átültetését a napi gyakorlatba, valamint a fejlesztések tartalmának a gyakorlati igényekhez igazítását. Ezért a 2014-2020-as időszakban a fejlesztéseket a munkaerő-piaci programokkal egységes keretek között tervezzük megvalósítani – magyarázza az összevonás hátterét a kiírás.)

A kiíró a kkv-król sem feledkezik meg: a program megcélozza a kkv-k számára nyújtott, a munkahelyek megőrzése és bővítése mellett a vállalkozások versenyképességének javításához is hozzájáruló szolgáltatások fejlesztését is.

EURES-szolgáltatások. A munkavállalók mobilitásának támogatásában jelentős szerepe van – és lesz – az EURES-szolgáltatásoknak (European Employment Services). Az ehhez szükséges kapacitások finanszírozását a 2014-2020-as időszakban a tagállamok az Európai Szociális Alap terhére biztosíthatják.

Az EURES-hálózat a Nemzetgazdasági Minisztériumban található Nemzeti Koordinációs Irodát és a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat által foglalkoztatott EURES- tanácsadókat, valamint az T-Pannónia és T-Danubius határ menti EURES-társulásokat foglalja magába. A projekt az EURES-hálózat fejlesztését is megcélozza: annak nyitnia kell a magán munkaerő-közvetítők irányába, képessé kell válnia a gyakornoki helyek közvetítésére és az azzal kapcsolatos információnyújtásra is.

A célcsoportok

Az általános célcsoport:

  • 25-64 év közötti regisztrált álláskeresők és inaktív személyek;
  • közfoglalkoztatottak, akik a projekt keretében biztosított bértámogatások és munkaerő-piaci szolgáltatások segítségével a versenyszférában helyezkednek el.

Kiemelt célcsoportok:

  • 25-30 év közötti pályakezdő álláskeresők;
  • alacsony iskolai végzettségű (ISCED 1-2) álláskeresők;
  • tartós, legalább 6 hónapja álláskeresők;
  • gyermekgondozás vagy hozzátartozó ápolását követően a munkaerőpiacra visszatérő álláskeresők;
  • 50 év feletti álláskeresők;
  • közfoglalkoztatásból kilépők.

Az EURES-szolgáltatások célcsoportjai:

  • bármely érdeklődő magánszemély, függetlenül attól, hogy regisztrált álláskeresőként nyilvántartásban van a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatbázisaiban;
  • az állásba helyezést követően nyújtandó szolgáltatások esetében bármely Magyarországon munkát vállalt nem magyar állampolgár;
  • bármely Magyarországon és az Európai Unió valamely tagállamában bejegyzett székhellyel rendelkező munkáltató, magán munkaerő-közvetítői vagy kölcsönzői tevékenységgel rendelkező vállalkozás.

A konkrét támogatások

A konkrét támogatások első csoportba anyagi jellegű támogatások, költségtérítések tartoznak:

  • foglalkoztatást elősegítő képzésben való részvétel támogatása: ez magába foglalja a képzési költség, a képzéshez kapcsolódó (helyi/helyközi) utazás, szállás és étkezés támogatását, a képzés idejére szóló keresetpótló juttatás és járulékainak biztosítását, valamint a képzés alatt igénybe vett gyermekfelügyelet vagy más hozzátartozó ápolásának/gondozásának támogatását;
  • elhelyezkedést segítő támogatások: bértámogatás, munkatapasztalat-szerzést elősegítő bérköltség-támogatás; a munkába járáshoz, munkatapasztalat-szerzéshez kapcsolódó utazás támogatása; mobilitás támogatása (lakásbérleti hozzájárulás és a heti ingázás kezdeti nehézségeit megkönnyítő, ideiglenes támogatás);
  • szolgáltatások igénybevételével kapcsolatos támogatások: a szolgáltatási tevékenység és díjának megtérítése (mentorálás kötelező szolgáltatás); a szolgáltatás igénybevételével kapcsolatos (helyi/helyközi) utazási költség támogatása; a szolgáltatáshoz kapcsolódó keresetpótló juttatás és járulékainak biztosítása; a szolgáltatás alatt igénybe vett gyermekfelügyelet vagy más hozzátartozó ápolásának/gondozásának támogatása;
  • önfoglalkoztatóvá válás támogatása (maximum 6 havi, a minimálbér összegével megegyező mértékű támogatás) szükség szerint vállalkozóvá válást támogató felkészítő képzéssel;
  • foglalkozás-egészségügyi és képzési alkalmassági vizsgálatok költségeink megtérítése.

A konkrét lépések másik csoportjának végrehajtása a kormányhivatalok feladata lesz:

  • inaktívak, potenciális résztvevők felkutatása;
  • ügyfelek programba vonása;
  • tájékoztatás, információnyújtás a célcsoport részére és a külső partnerek felé;
  • egyéni fejlesztési tervek készítése;
  • állásfeltárás és -közvetítés;
  • regionális és helyi szereplőkkel való együttműködés, egyeztetés;
  • megvalósítás folyamatába épített szakmai értékelés, konzultáció, esetmegbeszélés;
  • a célcsoportnak biztosított támogatási eszközök megfelelő felhasználásának projekten belüli helyszíni ellenőrzése legalább a célcsoport 5 százalékára kiterjedően.

A konkrét célok

A munkaerő-piaci programnak, amely az ország hat kevésbé fejlett (Észak-magyarországi, Észak-alföldi, Dél-alföldi, Közép-dunántúli, Nyugat-dunántúli, Dél-dunántúli) régiójára terjed ki, 2018 végéig be kell fejeződnie.

A kiírás rögzít néhány célszámot is. A projektben legalább 90 000 munkanélkülinek kell részt vennie (a tartós munkanélkülieket is beleértve); közülük

  • a projektből való kilépés időpontjában foglalkoztatásban – beleértve az önfoglalkoztatást – kell lennie legalább 44 400, a projektből való kilépés után 6 hónappal pedig legalább 27 900 résztvevőnek.
  • a projektből való kilépés időpontjáig képesítést, vagy tanúsítványt szerző, alapfokú vagy alsó középfokú végzettséget kell szereznie 14 000 főnek.