A kvantumtechnológiával kifejlesztett számítógépek nem csak sokkal gyorsabbak lesznek a jelenleg használt gépeknél, de jóval kevesebb energiát is fogyasztanak majd – hangzott el az Európai Parlamentben szerdán megrendezett workshopon.

A GPS-től a lézereken át a mobiltelefonokig számos mindennapi használati tárgyunk működése kvantumfizikán alapul. A kutatók a kvantumtechnológián alapuló szuperszámítógépek és feltörhetetlen kódok fejlesztését tartják a következő forradalomnak, bár ez még viszonylag kezdeti stádiumban van. Az Európai Parlament tudományos kérdésekkel foglalkozó osztálya (STOA) a kvantumtechnológia kínálta lehetőségekről szervezett workshopot szerdán.

Az atomoknál is kisebb részecskék tulajdonságainak felhasználásával a kutatók jelenleg is dolgoznak egy szuperszámítógép fejlesztésén. „A kvantumtechnológia emellett a feltörhetetlen kódoknak köszönhetően utat nyithat a biztonságosabb kommunikáció felé” – mondta Paul Rübig (néppárti, osztrák), az EP tudományos kérdésekkel foglalkozó osztályának (STOA) elnöke a szerdai workshopon.

Habár a kvantummechanika eredményeinek kereskedelmi célból történő felhasználására még kevés lehetőség akad, Günther Oettinger digitális gazdaságért és társadalomért felelős uniós biztos az időzítés fontosságára figyelmeztetett, „hiszen a versenytársaink nem várnak”.

Alain Aspect francia fizikus a workshopon arra kérte a politikusokat, hogy fordítsanak több pénzt a tudományos kutatások finanszírozására, másképpen az európai tudósok nem fogják tudni tartani a nemzetközi versenyt. „A források egy részét arra kellene felhasználni, hogy partnereket találjunk az ágazaton belül.”

„Szeretnénk létrehozni egy olyan platformot, ahol az akadémiák, az ipar és a politika képviselői megoszthatják tudásukat” – mondta Cora van Nieuwenhuizen (liberális, Hollandia).

Leo Kouwenhoven, a hollandiai Delftben működő QuTech kvantumtechnológiai intézet munkatársa a rendezvényen elmondta, hogy a kvantumtechnológiával kifejlesztett számítógépek nem csak sokkal gyorsabbak lesznek a jelenleg használt gépeknél, de jóval kevesebb energiát is fogyasztanak. Ez azért is fontos, mert az információtechnológia területén használt gépek már a globális energiafogyasztás nagyjából 10 százalékát teszik ki.

„Lehet, hogy 25 vagy akár 35 évünkbe fog telni, hogy kvantumtechnológián alapuló számítógépet fejlesszünk, de ha a fizika azt mondja, hogy ez lehetséges, akkor biztosan lehetséges” – mondta Alain Aspect.