A Széchenyi 2020 keretében két pályázat is megjelent, amelyek célja a ritka, védett, illetve veszélyeztetett fajták genetikai állományának megőrzése.

„A védett őshonos és veszélyeztetett mezőgazdasági állatfajták genetikai állományának in situ megőrzése” (VP4-10.2.1.-15) című pályázatban a támogatásra rendelkezésre álló tervezett keretösszeg 14 milliárd forint, amit az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosít. A kérelmek várható száma: 700 db.

A támogatási kérelmek benyújtására a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség.

Támogatási kérelmet a védett őshonos és veszélyeztetett, mezőgazdasági célra hasznosított állatfajták nőivarú egyedeit, baromfifélék esetében vegyes ivarú állományokat tartó, a génmegőrzésből származó többletköltségeket viselő, a nyilvántartási rendszerekben az állatok tartójaként bejegyzett állattartók nyújthatnak be. Családi gazdálkodás estében támogatási kérelem benyújtására a családi gazdaság vezetője azon állatok vonatkozásában jogosult, amelyekre vonatkozóan a nyilvántartási rendszerekben az állatok tartójaként ő a bejegyzett állattartó.

A „Ritka és veszélyeztetett növényfajták genetikai erőforrásainak és mikroorganizmusok ex situ megőrzése” című (VP4-10.2.2.-15) pályázat tervezett keretösszege 3,8 milliárd forint; ugyancsak az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásában. A támogatott kérelmek várható száma: 30 db. A támogatási kérelmek benyújtására szintén a felhívás közzétételét követő 24 hónapig van lehetőség.

Támogatási kérelmet a veszélyeztetett kategóriába sorolandó mezőgazdasági- és élelmezési célú növényfajok tájfajtái, termesztésből kiszorult fajtái, régi fajtái, illetve az egyéb haszonnövények ökotípusai, továbbá ezek vad- és rokonfajai, valamint mikroorganizmusok fenntartásával és megőrzésével foglalkozó aktív mezőgazdasági termelő, illetve génmegőrző tevékenységet végző szervezetek nyújthatnak be.