Adósságszolgálat nélkül nézve az államháztartás egyenlege már jelenleg is többletet mutat, azaz nem fogyasztunk többet annál, mint amennyit megtermelünk – mondta Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke.

Az, hogy milyen ütemben érjük el az úgynevezett „nullszaldós” államháztartási mérleget, ma már nemcsak a külső körülményektől, hanem a közeli évek költségvetési számaiban tükröződő elkötelezettségtől függ – nyilatkozta a Magyar Időknek Kovács Árpád.

A Költségvetési Tanács elnöke hozzátette: 2020 környékén elapadnak az európai uniós források, addig pedig mindenképpen célszerű lenne „két lábon állni”, azaz fokozatosan egyensúlyba hozni az államháztartást. Ennek a gazdaságpolitikának – mint mondta – ma megvan az esélye.

– Az államháztartás egyensúlyának fokozatos javulását a csökkenő kamatterhek mellett elsősorban a gazdaság növekvő teljesítménye, a takarékos gazdálkodás és az adózási fegyelem – döntően az úgynevezett kifehérítő intézkedések hatására történt – javulása tette lehetővé. A pénztárgépek adóhivatalba kötése önmagában 500 milliárd forinttal javította az egyenleget – ecsetelte a tanács elnöke.

Szerinte ez a tendencia tovább folytatható, s a feketegazdaság tere tovább csökkenhet, ami tovább javíthatja majd az egyenleget. Kedvező hatást gyakorolt továbbá a költségvetésre az is, hogy a devizahiteles intézkedésekkel sikerült felszámolni egy olyan gátat, amely a fogyasztás növekedésének az útjába állt. Bizonyos időszakokban a szektorális adók is sokat segítettek.