Megjelent a Magyar Közlönyben az egyetemek és a kutatóintézetek, valamint a gazdaság összekapcsoltságának erősítéséhez szükséges egyes törvények, továbbá egyes felnőttképzési és kulturális tárgyú törvények módosítása.

A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) közlése szerint az elfogadott törvénymódosítás szerint a technikumi képzésben részt vevők az utolsó évükben előzetes hallgatói jogviszonyt létesíthetnek felsőoktatási intézményekkel. Emellett több, felsőoktatást, szakképzést és innovációt érintő szabályozás is módosult, egyebek mellett erősödnek a doktori képzések, bővülnek az átjelentkezési lehetőségek és hatékonyabbá válik a kutatás finanszírozása.

Erősödik a felsőoktatás és a szakképzés kapcsolata, így a technikumi képzésben részt vevő tehetséges hallgatók az utolsó évükben előzetes hallgatói jogviszonyt létesíthetnek felsőoktatási intézményekkel, ezáltal a szakmaszerzés mellett a továbbtanulás lehetősége is biztosított a végzősöknek.

A törvénymódosítás bevezeti a rokon képzési terület fogalmát, ennek értelmében az átjelentkezések a hasonló, azaz rokon képzési területek szakjai esetében is lehetségessé válnak, segítve a hallgatók rugalmas karrierválasztását. Emellett kiegészíti a nemzeti felsőoktatásról szóló törvényt a kooperatív doktori képzés fogalmával, amelynek célja a vállalati együttműködésben folytatott doktori tanulmányok ösztönzése, az egyetemek és a gazdaság összekapcsolása, valamint a tudásalapú gazdaság erősítése. A doktoranduszok kutatásaik eredményeit a képzés során olyan témákban fejthetik ki, amelyek jól felhasználhatók az adott piaci, ipari szereplőknek, ezáltal növelhetik munkáltató cégeik versenyképességét – ismertették.

(Forrás: MTI)