Egy év alatt egyre több orosz spórolt a hasán, kevesebb kolbászt és gyümölcsöt vásároltak.

Az Oroszország elleni uniós és amerikai szankciókat egyre jobban megérzik az emberek. 2014 és 2015 májusa között a lakosság 63 százaléka változtatni kényszerült élelmiszer vásárlási szokásain – állapítják meg egy friss közvélemény-kutatásban.

Az ország 104 településén 1500-an válaszoltak a Társadalmi vélemény nevű alapítvány felkérésére.

Noha a nyugati termékek hiányát részben hazai, részben ázsiai élelmiszerrel igyekeznek pótolni, egyre jobban megfontolják az emberek, hogy mire költenek, hiszen egy év alatt 6,5 százalékkal csökkent a reálkeresetek értéke. Ma már nem azért panaszkodnak, hogy a Moszkva által 2016 augusztusáig meghosszabbított agrárembargó miatt nem kapható például norvég lazac vagy éppen magyar baromfi, az igazi gond, hogy sok millióan a hasukon kénytelenek spórolni.

A megkérdezettek 40 százaléka egyértelműen az olcsóbb termékeket keresi, 13 százalékuk ritkábban megy boltba, 35 százalék viszont semmin sem változtatott.

A legtöbben a hús- és baromfivásárláson spórolnak (29 százalék), felvágottból és sajtból 23 százalékkal kevesebben vesznek, halból és tenger gyümölcseiből 21 százalékkal kisebb a kereslet, míg a gyümölcsökről a válaszolók19 százaléka mondott le.

A megkérdezettek 27 százaléka mondta azt, hogy az élelmiszerek mellett takarékoskodik a ruha- és cipővásárláson is, 17 százalékuk kevesebbet költ szórakozásra, 16 százalékuknak pedig már egyáltalán nem telik arra, hogy étteremben ebédeljen-vacsorázzon.