Home Álláshely Harmadik hónapja 4,7 millió felett a foglalkoztatottak száma

Harmadik hónapja 4,7 millió felett a foglalkoztatottak száma

0
Harmadik hónapja 4,7 millió felett a foglalkoztatottak száma
Teacher hand is holding pen for checking student homework assignments on desk in school. Unfinished paperwork stacked in archive with color paper and binder paper clips. Education and business concept

Augusztusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos száma 4 millió 713 ezer volt, harmadik hónapja maradt 4,7 millió felett, és egy hónap alatt alig ezerrel csökkent. A mérvadóbbnak tekinthető június-augusztusi háromhónapos időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma 4 millió 711 ezret tett ki, egy év alatt 52 ezerrel nőtt, 13 ezerrel emelkedett az előző háromhónapos időszak óta – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből.

A foglalkoztatottak háromhavi átlaga először lépte át a 4,7 milliót.

A 15-64 évesek foglalkoztatási rátája 74,6 százalék volt 1,1 százalékponttal magasabb az egy évvel korábbinál.

Az elsődleges belföldi munkaerőpiacon dolgozók száma 62 ezerrel, a külföldön dolgozóké 4 ezerrel nőtt, míg a közfoglalkoztatottak száma 14 ezerrel csökkent.

A foglalkoztatottak számának 52 ezres emelkedése a munkanélküliek számának 34 ezres csökkenéséből és a munkaerőpiacra frissen belépő 18 ezer új alkalmazottból eredt. Az inaktív népesség létszáma a 15-74 éves népesség lélekszámának 28 ezres csökkenésével együtt 45 ezerrel csökkent az egy évvel korábbihoz képest, a potenciális munkaerőtartalék így 69 ezerrel lett kevesebb és 270 ezer alá esett.

A 15-24 éves fiatalok foglalkoztatási rátája 0,5 százalékponttal, 28,2 százalékra emelkedett. A legjobb munkavállalási korú 25-54 éves népesség körében a foglalkoztatási ráta 1,3 százalékponttal, 88,6 százalékra, míg az idősebb 55-64 éves korosztályban 1,3 százalékponttal, 65,1 százalékra emelkedett.

A 15-64 éves férfiak foglalkoztatási rátája 0,8 százalékponttal, 79,1 százalékosra, a nőké 1,4 százalékponttal, 70,2 százalékosra emelkedett egy év alatt.

Augusztusban 177 ezren voltak állás nélkül, a munkanélküliségi ráta 3,6 százalékos volt. A június-augusztusi háromhónapos időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 166 ezer, a munkanélküliségi ráta 3,4 százalékos volt.

A 15-74 éves munkanélküliek száma 34 ezerrel, a munkanélküliségi ráta 0,7 százalékponttal csökkent. Az előző háromhónapos időszakhoz képest a munkanélküliek száma a hibahatárhoz közeli 6 ezerrel emelkedett a munkanélküliségi ráta 0,1 százalékponttal magasabb lett.

A 15-24 éves munkanélküliek száma 30 ezerre, munkanélküliségi rátájuk 6,0 százalékponttal, 9,9 százalékra mérséklődött, ennek ellenére az összes munkanélküli 18,4 százaléka közülük került ki. A 25-54 éves korosztály munkanélküliségi rátája 0,5 százalékponttal 2,9 százalékosra csökkent, míg az 55-74 éveseké 0,3 százalékponttal 3,1 százalékra emelkedett a KSH jelentése szerint.

A férfi munkanélküliek száma 92 ezer volt, munkanélküliségi rátájuk 0,5 százalékponttal, 3,6 százalékra mérséklődött. A munkanélküli nők száma 73 ezret tett ki, a munkanélküliségi ráta pedig 1,0 százalékponttal, 3,2 százalékra csökkent.

A háború következményei eddig semmilyen hatással nem voltak a munkaerőpiacra, az elszálló energiaköltségek azonban egyes területeken átmeneti leállásokhoz vezethetnek, ami a foglalkoztatást is befolyásolhatja; kérdés, hogy a kormányzati munkahelyvédelmi program mennyiben képes tompítani a negatív hatásokat – vetették fel az MTI-nek nyilatkozó elemzők a KSH augusztusi adatait kommentálva.

A háború eddig semmilyen negatív hatással nem volt a hazai munkaerőpiacra – állapította meg kommentárjában Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője. Az év első felében tovább fokozódott az akut munkaerőhiány, a következő hónapokban viszont az elszálló energiaköltségek egyes szektorokban átmeneti vagy tartós leálláshoz, a termelés visszafogásához vezethetnek, ami elbocsátásokat válthat ki. Hangsúlyozta azonban, hogy a kormány munkahelyvédelmi programot tervez az érintett szolgáltatói ágazatokban, míg a termelésben, az ipar területén működő vállalkozásokat az energiaköltségük növekedésének 50 százalékos átvállalásával igyekszik támogatni. Kérdés, hogy a tervezett támogatások, illetve a számos területen továbbra is fennálló munkaerőhiány mennyire lesz képes ellensúlyozni a negatív hatásokat – vetette fel a bankholding szakértője.

Az év végén és a jövő év elején részben szezonális, részben az energiaválság negatív hatásai miatt emelkedhet a munkanélküliségi ráta, azonban a jövő év közepétől újra csökkenhet. Suppan Gergely szerint idén 3,5 százalékra csökkenhet a munkanélküliségi ráta a tavalyi 4,1 százalékról, és jövőre ismét 3,5 százalékos munkanélküliségi rátára számít.

Regős Gábor, a Makronóm Intézet szakmai vezetője, azt hangsúlyozta, hogy a munkanélküliségi ráta továbbra is alacsony, de a júniusi mélyponthoz képest már minimális növekedést mutat. A magyar munkanélküliségi ráta továbbra is az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban, várhatóan a rangsor 5-6. helyén áll majd.

Megállapította, a munkaerőpiacot tehát továbbra is magas foglalkoztatás jellemzi, és sok területen van munkaerőhiány is. A kiindulási helyzet tehát kedvező, ugyanakkor a következő időszak az energiaárak elszabadulása miatt a foglalkoztatás szempontjából is erőteljes kockázatokat rejt, figyelmeztetett. Mivel a munkahelyek egy része a megnövekedett költségek miatt megszűnhet, ezért a foglalkoztatás is csökken. Ezt a hatást az üres álláshelyek magas száma mellett a kormányzat által bevezetni kívánt programok is mérsékelni tudják némileg – tette hozzá Regős Gábor.

(Forrás: MTI)