Home Európai Unió Fellépés a terrorizmus ellen: mit tesz az Európai Parlament?

Fellépés a terrorizmus ellen: mit tesz az Európai Parlament?

0
Fellépés a terrorizmus ellen: mit tesz az Európai Parlament?

Az Európai Parlament évek óta dolgozik azon, hogy hatékony információcsere és együttműködés révén a tagállamok közös, együttes választ tudjanak adni egy esetleges támadásra – áll a testület közleményében.

Az Európai Unió a 2004-es madridi és a 2005-ös londoni terrortámadást követő hónapokban alakította ki és fogadta el a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó stratégiáját, a tavalyi párizsi terrortámadások pedig felgyorsították az együttműködést a tagállamok között.

A parlament jelenleg is dolgozik az Európai Bizottság által 2015 végén ismertetett két irányelvhez fűzött véleményén. Az első a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozik és bűnügynek nyilvánítaná az olyan, terrortámadást előkészítő tevékenységeket, mint például az ilyen célból történő utazás. A második irányelv a fegyvervásárlásra és fegyvertartásra érvényben lévő szabályok felülvizsgálatát javasolja.

Fontos megfékezni a fiatalok radikalizálódását

Ötezer körüli azok száma, akik különböző terrorszervezetekhez csatlakoztak Irakban és Szíriában, a közülük visszatérő külföldi harcosok pedig egyre nagyobb fenyegetést jelentenek Európára. A parlament tavaly ősszel állásfoglalást fogadott el arról, hogyan lehetne megakadályozni az európai fiatalok radikalizálódását.

A parlament javaslatai szerint lépéseket kell tenni az online, a börtönökben és az oktatási intézményekben történő toborzás ellen, el kell különíteni a radikalizálódott rabokat a börtönökben és nagyobb átláthatóságot kell teremteni a külföldi átutalások terén.

Számos új jogszabályon dolgozik az EU

A tavalyi párizsi terrortámadásokat követően az EP-képviselők hangsúlyozták, hogy kulcsfontosságú az együttműködés a tagállamok között és a harmadik országokkal. 2015 decemberében az EP és a tanács előzetes megállapodásra jutott egy uniós utasadat-nyilvántartási rendszer (PNR) felállításáról, amely a nemzetközi járatok utasainak adatait rendszerezné.

Az irányelv tervezetét következő lépésként az EP plenáris ülésének kell elfogadnia. Számos EP-képviselő hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az irányelv nem veszélyeztetheti a magánélethez és adatvédelemhez való jogot. Ennek érdekében néhány frakció szeretné, ha a plenáris szavazás ugyanabban az időben történne, amikor az EP-képviselők az adatvédelmi jogszabályok reformjáról is döntenek.

Az EP májusi plenáris ülésén napirenden lesz egy javaslat, amely megerősítené az Europol szerepét, áprilisban pedig a szervezetnek szánt nagyobb összegű forrásról dönt a parlament, amelynek köszönhetően az Európai Rendőrségi Hivatal nagyobb állományt foglalkoztathatna a terrortámadások megelőzésére.