Az Európai Bizottság felvázolta a közös európai menekültügyi rendszer reformjára és az Európába jutás legális és biztonságos módjainak kialakítására vonatkozó lehetőségeket.

Az Európai Bizottság szerdán elindította a közös európai menekültügyi rendszerre vonatkozó reformfolyamatot, amelynek keretében a következő javaslatokat terjeszti elő:

  • a menedékkérők tagállamok közötti elosztásának méltányos és fenntartható rendszerére vonatkozó különböző lehetőségek;
  • a menekültügyi eljárások és normák további harmonizációja, hogy Európa-szerte egyenlő feltételek jöjjenek létre és mérséklődjenek azok az ösztönző tényezők, amelyek a szabálytalan másodlagos mozgások csökkentésére irányuló intézkedésekhez vezetnek;
  • az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal (EASO) megbízatásának kiterjesztése.

Ezzel egyidejűleg a bizottság az Európába irányuló legális migráció biztonságos és jól kezelt lehetőségeit biztosító intézkedéseket dolgoz ki.

A migránsok és menedékkérők nagymértékű és ellenőrizetlen beáramlása nem csupán számos tagállam menekültügyi rendszerét, hanem a közös európai menekültügyi rendszer egészét is nyomás alá helyezte. Az érkezések száma és koncentrációja rávilágított a dublini rendszer hiányosságaira, amely rendszer alapvetően az első szabálytalan belépési pont alapján határozza meg a menedékjog iránti kérelem megvizsgálásáért felelős tagállamot. A menedékkérőkkel szembeni bánásmód tagállamonként eltérő, ami tovább súlyosbította a szabálytalan másodlagos migrációs mozgások problémáját.

A bizottság öt olyan kiemelt területet azonosított, ahol a közös európai menekültügyi rendszer szerkezeti javításra szorul:

  1. A menedékkérőkért felelős tagállam meghatározására szolgáló, fenntartható és méltányos rendszer kialakítása. A tömeges érkezések hatékonyabb kezelése és a felelősség méltányos megosztásának biztosítása érdekében a bizottság javaslatot tehet a Dublini Rendelet módosítására: vagy a rendeletet ésszerűsítése és egy méltányossági korrekciós mechanizmussal való kiegészítése, vagy egy elosztási kulcson alapuló új rendszer bevezetése formájában.
  2. A konvergencia fokozása és a menedékkérelem több tagállamban történő benyújtásának visszaszorítása. A bizottság a menekültügyi eljárások további harmonizációjára irányuló javaslatot kíván előterjeszteni, hogy unió-szerte humánusabb és egyenlő bánásmódot biztosítson, valamint gyengítse azokat a tényezőket, amelyek alapján az emberek csupán a tagállamok egy kis csoportját találják vonzó célpontnak. A bizottság két új rendeletre irányuló javaslatot terjeszthet elő, amelyek felváltanák a menekültügyi eljárásokról szóló irányelvet, illetve a kvalifikációs irányelvet. Ezen túlmenően javaslatot dolgozhat ki a befogadási feltételekről szóló irányelv célirányos módosítására vonatkozóan.
  3. Az EU-n belüli másodlagos migrációs mozgás megakadályozása. Annak érdekében, hogy ne kerüljön sor a dublini rendszerrel való visszaélésekre és a menedékkérelem több tagállamban történő benyújtására, a bizottság a szabálytalan másodlagos mozgások tekintetében további ellenösztönzőkre és szankciókra vonatkozó javaslatokkal állhat elő. Ez konkrétan azt jelenti, hogy a regisztrációt, az ujjnyomatvételt és a menedékkérő számára kijelölt uniós tagállamban való tartózkodást egyes jogok biztosításának feltételévé tehetik.
  4. Az EU menekültügyi ügynökségének új megbízatása. A bizottság javasolhatja az Európai Menekültügyi Támogatási Hivatal megbízatásának módosítását, hogy az ügynökség új szakpolitikai végrehajtási és megerősített operatív szerepet tölthessen be. Az új megbízatás kiterjedhet a megreformált dublini rendszer elosztási mechanizmusának működtetésére, az uniós menekültügyi szabályok tagállamok általi betartásának felügyeletére, a hiányosságok orvoslására szolgáló intézkedések azonosítására, valamint a szükséghelyzeti operatív intézkedések végrehajtására vonatkozó kapacitás megteremtésére.
  5. Az Eurodac rendszer megerősítése. A megreformált dublini rendszer alkalmazásának előmozdítása érdekében a bizottság javaslatot tehet az Eurodac rendszer megfelelő kiigazítására és akár hatókörének bővítésére is, ezáltal hozzájárulva az irreguláris migráció elleni küzdelemhez, az ujjnyomatadatok megőrzésének és megosztásának javításához, valamint a visszatérés támogatásához.