Maltert ken, szkennel, napi 24 órában megállás nélkül dolgozik Hadrianus, egy ausztrál mérnök által kifejlesztett kőműves robot.

A világ sok országában nem örülnének, ha építőipari munkások elől venné el a munkát, de Ausztráliában örömmel fogadták Mark Pivac mérnök konstrukcióját. A hatodik kontinensen ugyanis egyre kevesebb az építőipari szakmunkás, a fiatalokat nem igazán vonzza a kőművesmesterség.

Ausztráliában évente 2 milliárd téglát gyártanak, mostantól a Hadrianaus névre keresztelt robot is bevethető – jelentette a Perth Now internetes portál.

A feltaláló az online lapnak elmondta: a robot először elkészíti a CAD (computer-aided design) 3D-s számítógépes tervezőrendszer segítségével a ház szerkezetének sémáját.

Meghatározza minden tégla helyét, majd kidolgozza az építkezés részletes programját, a munkálatok sorrendjét.

Hadrianus 28 méteres teleszkópos robotkarjával keni a maltert, rakja a téglát, készíti elő a fali vezetékek helyét, s eközben folyamatosan szkenneli a megépült részeket, hogy minden a tervek szerint halad-e.

A kőműves robot napi 24 órában, az év 365 napján képes dolgozni. Óránként ezer téglát épít be a falakba, egy szerkezetkész ház felhúzása körülbelül két napot vesz igénybe, évente átlagosan másfélszáz épületet tud felépíteni

Az emberek 6 ezer éve építkeznek téglával, időről-időre a folyamatok automatizálásán dolgoznak, nekem most sikerült előre lépnem – mondta Pivac. A tervezést tíz évvel ezelőtt kezdte, vállalkozása 7 millió ausztrál dollárt (150 millió forintot) fektetett be eddig a projektbe. A tervező most a Hadrianus piaci értékesítésén dolgozik.

A robot a Britannia római provincia határát jelölő Hadrianus-fal után kapta a nevét. A falat Hadrianus császár i. sz. 122 után építtette Észak-Angliában. A 120 kilométer hosszú, 4,5 méter magas, 3 méter széles fal a barbárok támadásai ellen védte a birodalmat.