Az Európai Bizottság az uniós hozzáadottértékadó-rendszer mélyreható reformját szorgalmazza.

A hozzáadottérték-adó (value added tax, VAT; Magyarországon az általános forgalmi adó, vagyis az áfa) jelentős és egyre fontosabbá váló bevételi forrás az EU-ban. 2015-ben több mint 1000 milliárd  euró összegű bevételt eredményezett, ami az uniós GDP 7 százalékának felel meg. A jelenlegi rendszer azonban, mely 1993-ban átmeneti rendszerként lépett életbe, az eddigi reformok ellenére nem képes megfelelni a globális, digitális és mobil gazdaság fejlődéséből adódó kihívásoknak – olvasható a bizottság közleményében. 

Széttagolt és túlontúl bonyolult a tagállami határokon átívelő üzleti tevékenységet folytató cégek szempontjából, melyeknek száma folyamatosan bővül. További hátránya, hogy tág teret enged a csalásnak: eltérő adóelbánásban részesíti a belföldi és a tagállamok közötti tranzakciókat, és lehetővé teszi, hogy az adó megfizetése nélkül lehessen árukat és szolgáltatásokat beszerezni az egységes piacon.

Az Európai Bizottság ezért javaslatokat terjesztett elő a szabályozás megreformálására. A bizottság a hozzáadottérték-adóra vonatkozóan az utóbbi negyedszázad legnagyobb szabású reformját készíti elő azzal a céllal, hogy a szabályozás a kormányzati szereplők és a cégek számára egyaránt hatékonyabbá és korszerűbbé váljon. Összességében a tagállamok a jelenlegi rendszerben évente több mint 150 milliárd euró összegű bevételtől esnek el, amelyet, ha befolyna, iskolák építésére, az úthálózat fejlesztésére és az egészségügy korszerűsítésére fordíthatnának.

Becslések szerint ebből a 150 milliárd euróból mintegy 50 milliárd euró – uniós polgárokra vetítve fejenként évi 100 euró – vész el tagállamok közötti határokon átívelő tranzakciók kapcsán megvalósuló adócsalás miatt. A bizottság arra számít, hogy a reformoknak köszönhetően 80 százalékkal csökken majd ez a veszteség.

A reformmal a vállalkozások is jól fognak járni. A tagállamok közötti határokon átívelő üzleti tevékenységet folytató vállalkozásoknak a csak belföldön értékesítő cégekhez képest jelenleg 11 százalékkal több kiadásuk van abból eredően, hogy eltérő tagállami jogszabályoknak kell megfelelniük. Az adórendszer egyszerűsítése és korszerűsítése becslések szerint mintegy 1 milliárd euró összegű költségcsökkenést eredményezne a számukra.

A bizottság javaslata arra irányul, hogy a jövőben a tagállamok egyikéből a másikba irányuló áruértékesítés ugyanolyan módon legyen megadóztatva, mint az egyes tagállamokon belüli árukereskedelem. Ez alapjaiban fogja megújítani a szabályozást, és végleges hozzáadottértékadó-rendszer kialakítását eredményezi majd az EU-n belül.

A javasolt rendszer tartópillérét az alábbi négy alapelv alkotja:

  • Csalás elleni küzdelem: ezentúl a cégek által tagállamok között lebonyolított kereskedelemben is be kell majd fizetni a hozzáadottérték-adót, szemben a jelenlegi adómentességgel.
  • Egyablakos ügyintézés: a termékeiket tagállami határokon átívelően értékesítő cégek a jövőben egy külön erre szolgáló online portálon – a saját anyanyelvükön, azonos szabályok szerint és megadott dokumentummintákat kitöltve – intézhetik majd az adó bevallásával és –befizetésével kapcsolatos ügyeiket a saját hazájukban.
  • Nagyobb következetesség: a rendszer a célország elvén fog alapulni, azaz az adó végső összegét mindig a végső fogyasztó tagállamában kell befizetni, a helyi adókulcsnak megfelelő összegben.
  • Kevesebb adminisztratív teher: a számlázási szabályok egyszerűsítése révén a terméket értékesítő kereskedők a jövőben saját országuk szabályai szerint állíthatják ki a számlákat akkor is, ha tagállami határokon átívelő kereskedelmet folytatnak, azaz nem kell ún. összesítő nyilatkozatot benyújtaniuk.

A teljes sajtóközlemény itt olvasható angolul.