Annak érdekében, hogy a magyar gazdaság 2023-ban kivédje a recessziót, a Kormány elfogadta a Baross Gábor Tőkeprogramot, amely 600 milliárd forintnyi új tőkeforrást pumpál a gazdaságba.

Az energiaválság és az infláció következtében a vállalkozások magas, nehezen kigazdálkodható kamatkörnyezettel találták szembe magukat. Ez amellett, hogy aláássa a versenyképességet, tőke- és hiteléhséget eredményezett. A helyzet súlyosságát szemléltette, hogy a Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram 700 milliárd forintos kerete gyakorlatilag kevesebb, mint 1 hónap alatt kimerült, valamint a rendkívül kedvező, 5%-os kamatozású hiteleket kínáló Széchenyi Kártya Program iránt is rendkívül magas az érdeklődés.

A Kormány annak érdekében, hogy a hitelezési oldalt követően a vállalkozások számára rendelkezésre álló források tőke oldalát is megerősítse, a Baross Gábor Tőkeprogram keretében három pilléren keresztül támogatja a gazdaságot:

  1. Ingatlan- és értékpapíralapok pillér
  2. Új tőkealapok felállítása pillér
  3. „Ráemelési” pillér

Az új tőkeprogram keretében elsőként a 150 milliárd forint keretösszeggel rendelkező ingatlan- és értékpapíralapok pillér indul meg 2023. március elsejével, amely két alprogramot foglal magában: (I) Ingatlanalapok alprogram, (II) Értékpapíralapok alprogram.

A Baross Gábor Tőkeprogrammal – amelyet a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül valósít meg – a Kormány hozzájárul a beruházási aktivitás növeléséhez, az energiahatékonyság javításához, zöldfejlesztések megvalósításához. A fenntartható és folyamatosan felzárkózó gazdasági teljesítményhez ugyanis meg kell őrizni a beruházások magas szintjét, meg kell őrizni és meg kell erősíteni a gazdaság exportteljesítményét.

A Baross Gábor Tőkeprogrammal együtt a Nemzeti Tőkeholdingon keresztül már mintegy 1600 milliárd forintnyi tőkeforrás érhető el a gazdaság számára. Összességében a Kormány már 3600 milliárd forintnyi, azaz a GDP közel 5 százalékának megfelelő finanszírozási forrást biztosít a vállalatok számára a Magyar Fejlesztési Bank és az Eximbank hitel- és tőkeprogramjain, valamint a Széchenyi Kártya programokon keresztül.

Mindez érdemben hozzájárul, hogy a magyar GDP növekedése 2023-ban 1,5%-kal növekedjen és egyben megalapozza, hogy 2024-ben a gazdaság újra kilőhessen és 4% feletti növekedést érjen el.

A program részletei a Nemzeti Tőkeholding portálján, a https://nth.hu weboldalon érhetők el.

A források közvetítésében alapkezelők vesznek részt, közreműködésük hozzájárulhat a tőkekihelyezések hatékonyságához – hangsúlyozta az NTH, amely a 67 állami hátterű tőkealapból jelenleg 55 tőkealap koordinálásáért felel, ebből 48 tőkealap belföldi. A még aktív befektetési időszakban lévő belföldi alapokból 751 milliárd forint, a nemzetközi alapokkal együtt csaknem 1000 milliárd forint a kihelyezhető források összege. A Baross Gábor Tőkeprogrammal együtt tehát 1600 milliárd forint áll rendelkezésre magántőke-, kockázati tőke-, ingatlan- és értékpapíralapokban – tették hozzá.

A tőkeprogram megvalósításában az NTH szakmai irányítási és kompetenciaközpontként vesz részt, az MFB Invest Zrt. és az Exim Invest Zrt. befektetői joggyakorlói szerepet tölt be. A 150 milliárd forintos Ingatlan- és értékpapíralapok pillért hétfőn már el is indították, a keretből a piaci befektetési alapkezelők értékpapírágon legfeljebb 5 milliárd forint, ingatlanalap-kezelőként legfeljebb 30 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak. Az NTH Csoport részesedése nem haladhatja meg az alap nettó eszközértékének 30 százalékát, hogy többségben piaci befektetők vegyenek részt forrásaikkal a beruházásokban. Az ingatlanalapokra összpontosító alprogram az építőipar, mint stratégiai fontosságú iparág recessziós kockázatainak csökkentését célozza, a pályázók energiahatékonysági felújítást, zöld és megújuló energiaforrást használó ingatlanok fejlesztését, építését, vásárlását finanszírozhatják. Az értékpapíralapok alprogramja a tőzsdei likviditás fejlesztését segíti. A forrás magyar székhelyű kibocsátó belföldön kibocsátott vállalati kötvényeinek vagy részvényeinek megszerzésére fordítható, így vonzóbbá teheti a Budapesti Értéktőzsdét a kibocsátók számára – közölték.

A Baross Gábor Tőkeprogram emellett a magyar piacon legjobban teljesítő állami hátterű tőkealapok feltőkésítését, valamint újonnan induló tőkealapok létrehozását is magában foglalja.

(Forrás: Gazdaságfejlesztési Minisztérium/MTI)