A befektetési alapokban kezelt vagyon januárban 2,6 százalékkal, 125 milliárd forinttal csökkent; a hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) tagjai 7650 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban.

A tőkeáramlások eredője mínusz 125 milliárd forintot mutat – írták. Bár egyes kategóriáknál (vegyes, részvény és árupiaci alapok) volt tőkebeáramlás is, a kiáramlások messze felülmúlták azokat.

A kötvényalapoknál 61,8 milliárd forint tőkekiáramlást mértek. A legnagyobbat a rövid futamidejűeknél, 51 milliárd forinttal. A tőkeáramlások hatására a kötvényalapok vagyona 4,2 százalékkal mintegy 1500 milliárd forintra csökkent.

A pénzpiaci alapok esetében csaknem 2 milliárdnyi tőke távozott. A hozamok nem tudták segíteni a csökkenést, így összességében 7,8 százalékos volt a vagyonvesztés. Százalékban kifejezve ez a második legnagyobb vagyonvesztés a kategóriák között, január végén eszközértékük 28 milliárd forintra apadt.

A vegyes alapoknál 21 milliárdnyi tőkebeáramlás volt januárban, amely a legmagasabb érték a kategóriák között. A hozamok ezúttal nem tudtak hozzájárulni a növekedéshez, így a kategória vagyona 1,3 százalékkal csökkent, 1750 milliárd forint volt január végén.

A részvényalapoknál tőkebeáramlás 1,4 milliárd forint volt, azonban a növekedést az árfolyammozgások nem segítették. Így a részvényalapok vagyona 4,2 százalékkal 835 milliárd forintra csökkent.

Az ingatlanalapokból 7,1 milliárd forintnyi tőke távozott. A tőkeáramlás, a hozamok és az árfolyammozgások eredőjeként a nettó eszközérték 0,6 százalékkal lett kevesebb, 1689 forintra csökkent.

Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapok esetében jelentős tőkekiáramlás volt tapasztalható 61 milliárdos értékben. A hozamok ezen érdemben nem tudtak változtatni, így a vagyon 7,2 százalékkal 772 forintra csökkent.

A tájékoztatás szerint a BAMOSZ 25 tagja 11 500 milliárd forint vagyont kezel.

(Forrás: MTI)