A lovaknál a nyugat-nílusi láz elleni megelőző védekezés fontossságára hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, miután Magyarországon idén 64 állattartó telepen mutatták ki a fertőzést.
A nyár és az ősz folyamán az Európai Unió több tagállamában, köztük Magyarországon is jelentették lovak fertőzését nyugat-nílusi lázzal. Magyarországon a hivatal laboratóriuma idén 64 állattartó telepen mutatta ki a fertőzést, a betegséget eddig 14 megye 57 településén és a főváros egyik kerületében diagnosztizálták.
A nyugat-nílusi láz ellen a lovakat megelőző védőoltással, a környezetvédelmi és állategészségügyi előírások betartása mellett végzett rovarirtással, szúnyoghálók alkalmazásával lehet megvédeni.
A lázzal, illetve agy- és gerincvelő-gyulladás okozta idegrendszeri tünetekkel járó betegség az esetek egy részében az állat pusztulásához vezethet. Az igazoltan nyugat-nílusi lázban megbetegedett lovak 18 százaléka pusztult el, a többi esetben állapotuk javul, stagnál vagy tünetmentessé váltak.
A betegséget okozó vírus a flavivírusok közé tartozik. Ellenálló képessége az élő szervezeten kívül kicsi. A súlyos idegrendszeri tüneteket kiváltó kórt főként a szúnyogok és a madarak terjesztik.
A vírusfertőzésre fogékony a ló, a szamár, a szarvasmarha, a juh, a teve, de az ember is. A vírus nem a fertőzött lóról terjed át az emberre, hanem elsősorban a szúnyogok révén – írta a Nébih. (MTI)