A jövő évi uniós költségvetés fő prioritása, hogy növeljük a foglalkoztatottak arányát – mondta José Manuel Fernandes (néppárti, portugál) európai parlamenti képviselő.

A menekültválság kezelése és a munkahelyteremtés is szerepel az EU 2016-os költségvetésének legvitatottabb területei között, mivel a parlament több pénzt fordítana ezekre, mint a tagállamok állam- és kormányfői. A képviselők kedden vitáznak és szerdán szavaznak a parlament álláspontjáról, majd három hetük van arra, hogy megegyezzenek a tanáccsal. A parlament sajtósai José Manuel Fernandes (néppárti, portugál) képviselőt (képünkön), az egyik témafelelőst kérdezték.

– Az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága 157,4 milliárd eurós költségvetést javasol a következő évre. Mennyit költenének ebből a menekültválság megoldására és az EU külső határainak ellenőrzésére?

– Az Európai Bizottság 1,2 milliárd eurót szán a migráció kérdésének rendezésére, beleértve a menekültek számának elosztását a tagállamok között. Mi további 900 millió eurót fordítanánk a migráció problémájának megoldására.

– Mire fordítanák ezt az összeget?

– A pénzt elsősorban a menekültek befogadására költenénk, fejlesztenénk a menedékkérőket befogadó állomások felszereltségét, felgyorsítanánk az adminisztrációt, nyelvtanfolyamokat szerveznénk. Emellett erősítenénk az együttműködést a földközi-tengeri tagállamok között, valamint az információcserét migrációs és biztonsági kérdésekben az ügyintézők között. Ugyanakkor a problémát kiváltó okokkal is foglalkoznunk kell, főként az EU-n kívüli országokban. Ezért növelnénk 206 millió euróval a külügyekre szánt forrást.

– Mekkora összeget fordítanának a munkahelyteremtésre? Hogyan növelnék a foglalkoztatottságot?

– A jövő évi költségvetés fő prioritása, hogy növeljük a foglalkoztatottak arányát. Amennyiben a kohéziós politikákat is ide számítjuk, a 2016-os büdzsé egyharmadát, csaknem 50 milliárd eurót szánunk erre. Támogatnánk az oktatást és képzést, segítséget nyújtanánk egyéni vállalkozóknak, vagy éppen infrastrukturális projektekhez. A parlament emellett kiemelt figyelmet szánna a fiatalok foglalkoztatottságára. Csaknem a teljes uniós költségvetés érinti a foglalkoztatottságot. Támogatja a tanulók mobilitási programját (Erasmus+), a kis- és középvállalkozásokat (Cosme), a kutatást és fejlesztést (Horizon 2020), az infrastruktúrát érintő projekteket (Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz, CEF) a beruházásokat (európai stratégiai beruházási alap), vagy éppen a gazdálkodókat.

– Mire számít, hogyan alakulnak a tárgyalások a tagállamokkal?

– Úgy gondolom, hogy a tárgyalás nehezen fog menni, mert volt már rá példa, hogy a tanács nem tartotta a szavát bizonyos ügyekben, vagy olyan ambiciózus célokat tűzött ki megfelelő pénzügyi háttér nélkül, ami ellehetetlenítette, hogy azok megvalósuljanak.