A magyar fiatalok – akiknek 25 év alatt nem kell személyi jövedelemadót (szja) fizetniük a bruttó átlagkereset mértékéig – csaknem fele jelezte, hogy ha betölti a 25. életévét, akkor fizetésemelést kér munkaadójától, hogy ne csökkenjen a nettó keresete – közölte a Work Force Kft. a Pályakezdő Index kutatásának eredményeit.

A felmérés a munkaerő-kölcsönzéssel és munkaerő- közvetítéssel foglalkozó cég megbízásából április vége és május vége között 500, 18-25 év közötti fiatal bevonásával készült.

A megkérdezettek 46,9 százaléka jelezte, hogy ha betölti a 25. életévét, akkor fizetésemelést kér munkaadójától, hogy ne csökkenjen a nettó keresete. További 32,2 százalék még nem tudott válaszolni, mindössze alig több mint ötödük jelentette ki, hogy nem kér majd nagyobb fizetést.

A Pályakezdő Index kutatás arra a kérdésre is kereste a választ, hogy az adókedvezmény bejelentését követően történt-e változás a válaszadók bruttó munkabérében. A válaszadók 50,4 százalékának emelték a bérét, 47,8 százalékának nem változott, 1,8 százaléknak viszont csökkent.

Czellecz Zoltán, a Work Force cégvezetője szerint az emelések aránya alátámasztja azt a bérversenyt, amit a mindennapokban megtapasztalnak.

A felmérés szerint a növekvő bér egyértelműen pozitívan befolyásolta a munkaadók megítélését, a fiatalok lojalitása nőtt, de fejlődött a szakmai hozzáállásuk is. Ezektől kicsit elmaradva ugyan, de javult az általuk elvégzett munka minősége is.

A Work Force szerint a munkaadóknak érdemes komolyan venniük a fiatalok béremelésre vonatkozó igényét, ugyanis a megkérdezettek 83,4 százaléka fontolóra venné a munkahelyváltást, ha nagyobb fizetésre kapna ajánlatot más cégtől.

(Forrás: MTI)