
Az uniónak azonnal el kellene kezdenie a magyarországi demokráciát, jogállamiságot és az alapvető jogokat veszélyeztető lépések monitorozását – áll az Európai Parlament egy szerdán megszavazott állásfoglalásban.
Az állásfoglalás szerint az Európai Bizottságnak meg kellene vizsgálnia, hogy a kormány intézkedéseinek együttes hatása rendszerszinten rontotta-e a demokrácia állapotát. Bizottsági fellépés hiányában hasonló jelenségek már más tagállamokban is megjelentek, teszi hozzá a szöveg.
A 327 szavazattal, 293 ellenszavazat és 61 tartózkodás mellett elfogadott állásfoglalásban a parlament ismét felszólítja a bizottságot, hogy „haladéktalanul kezdje meg a magyarországi demokrácia, jogállamiság és alapvető jogok mélyreható nyomonkövetési eljárását, ideértve számos intézkedés együttes hatását (…)”. Az eljárás része az ún. jogállamisági keretnek, egy bizottsági eszköznek, amely az egyes tagállamokban a jogállamiságot fenyeget veszély esetén áll rendelkezésre.
Az intézkedések együttes hatásának vizsgálata
Az állásfoglalás bírálja a bizottság december 2-án, a parlament plenáris ülésén elhangzott értékelését, amely „megközelítés elsősorban a jogszabályok marginális, technikai vonatkozásaival foglalkozik, figyelmen kívül hagyva a tendenciákat, az ismétlődő mintákat és az intézkedéseknek a jogállamiságra és az alapvető jogokra gyakorolt együttes hatását”.
A jogállamiságot fenyegető veszély
A közelmúlt magyar kormányzati intézkedései rendkívüli módon megnehezítették a nemzetközi védelemhez való hozzáférést”. A szabályok „indokolatlanul kriminalizálták a menekülteket, migránsokat és menedékkérőket” – olvasható az állásfoglalásban, amely bírálatot fogalmazott meg „az idegengyűlölő retorikával kapcsolatban, amely – különösen a kormány által irányított kommunikációs kampányok és nemzeti konzultációk révén – a migránsokat társadalmi problémákhoz vagy biztonsági kockázatokhoz kapcsolja, ezáltal még problematikusabbá téve az integrációt”.
A képviselők hozzátették: ezen intézkedéseket korábban más lépések is megelőzték, amelyek „következtében nagymértékben, rendszerszinten romlott a helyzet a jogállamiság és az alapvető jogok” terén, többek között:
- a véleménynyilvánítás szabadsága, így a tudományos élet szabadsága,
- a migránsok, a menedékkérők és a menekültek emberi jogai,
- a civil szervezetek tevékenységének korlátozása és akadályozása,
- a kisebbségekhez tartozó személyek – köztük a romák, a zsidók és az LMBTI-személyek – jogai,
- az alkotmányos rendszer működése,
- az igazságszolgáltatás és egyéb intézmények függetlensége, valamint
- a korrupcióra és összeférhetetlenségre utaló számos aggasztó vád tekintetében.