A szlovák oktatásügyi minisztérium négyéves kortól kezdődően számol a gyermekek képzésének fokozatos növelésével. A tárca szerint ahhoz, hogy több gyermek járjon óvodába négyéves kortól, majd fokozatosan hároméves kortól, hozzájárul a bölcsődék létesítése is.

Hároméves kortól a gyermekek óvodába járását lehetővé teszi az oktatásügyi törvény módosítása is, amely szűkíteni fogja az iskolakezdés kitolásának indokait Szlovákiában – írja a hirek.sk.

Ezzel a  szaktárca a Foglalkoztatottsági Intézet kijelentésére reagált, amely arra figyelmeztetett, hogy Szlovákiában a társadalom számára nagyon rossz dolog, hogy az óvodák a gyermekek nagy része számára nem hozzáférhetőek.

Az oktatásügyi minisztérium 15 millió eurót bocsátott a falvak és városok rendelkezésére az óvodai kapacitás bővítésére. Két közzétett felhívás keretein belül 185 kérvényezőt támogatott, akik 227 új osztályt létesítenek, és megtartják a létező kapacitást további 22 osztályban.

Az óvodai kapacitás bővítése és megtartása ezekből a dotációkból lehetővé teszi körülbelül 5 ezer új gyermek felvételét az óvodákba, ezáltal körülbelül 460 új pedagógus számára alakul munkahely. 2018 végéig minden falunak és városnak el kell számolnia a kapott támogatással.

Az óvodai kapacitást az óvodák fenntartói a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium által felügyelt operációs program projektjeiből is bővítik majd.

A felhívás olyan projektek benyújtására szólít fel, amelyek az óvodák infrastruktúrájának kapacitását bővítenék, a projektekre 79.757.690 eurót különítettek el. Új óvodai férőhelyek alakulnak majd a belügyminisztérium által felügyelt operációs programon belül is.

A közzétett felhívások értelmében 70.000.000 eurót különítettek el óvodák építésére olyan falvakban, ahol marginalizált roma közösségek élnek.