A foglalkoztatottak számának növekedése és a bérek folyamatos emelkedésének köszönhetően a kiskereskedelmi forgalom már 77 hónapja folyamatosan bővül – mondta Cseresnyés Péter, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára.

A tavaly novemberi kiskereskedelmi forgalom a nyers adat szerint 6,8 százalékkal, naptárhatástól megtisztítva 7,3 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakáét az előző havi 6,2 százalékot követően – jelentette kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A tavaly novemberihez fogható növekedésre az előző év októbere óta nem volt példa.

Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelmi üzletekben 4,5 százalékkal, ezen belül az élelmiszer-kiskereskedelem 76 százalékát adó élelmiszer jellegű vegyes üzletek értékesítési volumene 4,6 százalékkal emelkedett az előző két hónapban egyformán 3,1 százalékos növekedés után.

A nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben március óta nem látott ütemben, 12,9 százalékkal nőtt a forgalom. Ebből az iparcikk jellegű vegyesboltokban 15,8 százalékkal, a bútort és műszaki cikkeket árusító üzletekben 12,9 százalékkal nőttek az eladások. Továbbra is 30 százalékos növekedést mutatott az internetes és csomagküldő szolgálatoktól rendelt áruk változatlan áron számolt mennyisége.

Az üzemanyag-kiskereskedelemben 1,7 százalékkal emelkedett az értékesítés naptárhatástól megtisztított volumene, ami hároméves mélypontnak számít annak ellenére, hogy az árak tavaly novemberben nem emelkedtek.

A múlt év első tizenegy hónapjában a kiskereskedelmi forgalom naptárhatástól megtisztított és kiigazítatlan volumene egyformán 6,0 százalékkal volt nagyobb, mint az előző év azonos időszakában.

Cseresnyés Péter hozzátette, 2010 óta Magyarországon körülbelül 40 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, ezzel az eredménnyel az ország a visegrádi négyek között az élmezőnyben van.

A novemberi adatok közül kiemelte a nem élelmiszer-kiskereskedelmi üzletekben mért 12,9 százalékos forgalomnövekedést, amely az államtitkár szerint az emberek elhalasztott vásárlásainak pótlásával magyarázható. Egyúttal azt is jelenti, hogy a foglalkoztatás bővülésének és a bérek emelkedésének következtében az emberek ma már nagyobb létbiztonságban érzik magukat, mint a 2010-es évek elején, amikor a válság következtében sokan visszatartották a tartós fogyasztási cikkek vásárlását.

Cseresnyés Péter kérdésre válaszolva elmondta, becslések szerint a kiskereskedelmi forgalom decemberi értéke a karácsonyi és a szilveszteri vásárlásoknak köszönhetően meg fogja haladni az 1200 milliárd forintot.

(Forrás: MTI)