Az átlagbér 60 százalékának kellene megfelelnie a minimálbérnek – mondta a szlovák közszolgálati televízió vasárnapi vitaműsorában Branislav Ondruš, a munka, szociális- és családügyi tárca államtitkára.

Branislav Ondruš hangsúlyozta az Európai Szociális Charta (ECCH) jelentette nemzetközi kötelezettségvállalást, amely szerint a minimálbérnek a nemzetgazdasági átlagbér 60 százalékával kellene megegyeznie – írja a hirek.sk.

Szlovákia most mérsékelten haladja meg az 50 százalékot. A kormánykoalíció javaslata szerint jövőre a minimálbér megközelítené az 500 eurót, míg 2019-re meghaladná azt.

„Egy ilyen kötelezettségvállalás nem teljesíthető ugrásszerűen. Akkor teljességgel szétszakítanának minket. Fokozatosan megközelítjük ezt a határt” – magyarázta a munka, szociális-és családügyi minisztérium államtitkára.

Richard Sulík, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) elnöke erre azt felelte, hogy egyetlen európai uniós állam minimálbére sem felel meg az adott ország nemzetgazdasági átlagbére 60 százalékának. Meggyőződése, hogy ha létezik is ilyen kötelezettségvállalás, akkor rossz, s azt el kell felejteni.

Az SaS európai parlamenti (EP) képviselője hozzátette, a reálbérek már jó néhány egymást követő éve 3-4 százalékkal emelkednek.

„Ha a minimálbér 5 százalékkal emelkedne, valószínűleg ma nem vitáznánk róla. Önök most 15 százalékkal készülnek emelni, amivel számos munkáltatónak problémát okoznak„ – magyarázta az SaS elnöke.

Ondruš erre azzal érvelt, hogy az alacsony bérek elűzik az olyan konkrét ágazatokból az embereket, mint az idegenforgalom vagy a mezőgazdaság.

„Az emberek nem hajlandóak minimálbérért dolgozni. Hogyan szüntethetnénk meg a minimálbér emelésével a munkahelyeket, ha a munkáltatók a valóságban nem képesek a mai alacsony bérviszonyok mellett munkaerőt találni?”- kérdezte az államtitkár.