A versenyszférában a cégvezetők 2016-ban átlagosan 3,0-3,2 százalékkal tervezik növelni a bruttó béreket az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) vállalati konjunktúra-felmérése szerint.

Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (MKIK GVI) évente két alkalommal (áprilisban és októberben) végez nagymintás vállalati konjunktúravizsgálatot, amelynek keretében a vállalkozások vezetőit a béremelési szándékaikról is megkérdezik. 2015 októberében 3145 cégvezető válaszolt a bérek 2016. évben tervezett változására vonatkozó kérdésre.

A kérdőívben feltett kérdés így szólt: „Az Ön cégénél 2016-ban hány százalékkal emelik a bruttó béreket? Ha csökkennek a bruttó bérek, negatív számot írjon be!”. Az eredmények szerint a versenyszektor cégei 3,0–3,2 százalékos átlagos bruttó béremelést terveznek 2016-ban. Ez az érték alacsonyabb, mint a korábbi évek tényleges átlagos bruttó bérnövekedése, a GVI 2015-re vonatkozó becslését (2,6–2,8 százalék) viszont meghaladja.

A legmagasabb átlagos béremelés az idegenforgalom területén várható (3,7 százalék), a legalacsonyabb mértékben pedig az egyéb gazdasági szolgáltatást nyújtó cégek tervezik növelni a béreket (2,4 százalék).

A vállalatnagyság szerint kiemelhető a 10-49 fős cégek csoportja, ahol átlagosan 4,0 százalékos átlagos béremelési tervekről számoltak be, illetve a legfeljebb 9 fős vállalkozások kategóriája, amelyben átlagosan mindössze 2,4 százalékos béremelést jeleztek előre.

A részben vagy egészben külföldi tulajdonban álló cégek körében a tervezett béremelések átlagos szintje (3,2 százalék) meghaladja a kizárólag magyar tulajdonban álló vállalkozások terveit (3,0 százalék).

Az exporttevékenység alapján is megmutatkozik a külföldi kapcsolatok pozitív hatása: az árbevételük több mint kétharmadát exporttevékenységből szerző vállalatok körében a legmagasabb (3,4 százalék), míg az egyáltalán nem exportáló cégek csoportjában a legalacsonyabb (2,8 százalék) a tervezett béremelés arányának átlaga.