Tranzakciónként átlagosan 92 ezer forintra nőtt a pénzküldő szolgáltatással Magyarországra küldött összegek értéke az év első kilenc hónapjában. A magyar háztartások és magánszemélyek, elsősorban Németországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból, Olaszországból és Ausztriából kaptak készpénzt.

A magánszemélyek közötti nemzetközi készpénz átutalás és fogadás sokáig drága mulatság volt, hiszen a számláról számlára történő banki átutalások során, nagyságrendtől és devizanemtől függően, az összeg 10-20 százalékát is felszámolta a pénzintézet utalási, kezelési és átváltási költségként.

A pénzküldő szolgáltatások esetében ezzel szemben – ahol a pénzösszeg nem a pénzt küldő és fogadó felek bankszámlái, hanem egy meghatározott díj ellenében a pénzküldő szolgáltató cég hálózatán belül, vagyis bankszámláktól függetlenül kerül utalásra – egy tranzakció, például ezer euró küldése esetében, mindössze 32 euróba, vagyis az utalt összeg 3 százalékába kerül.

„A pénzküldő szolgáltatások előnyét felismerte a magyar lakosság is. A MoneyGram rendszerén keresztül, január 1. és szeptember 31. között, több tízezer Magyarországra irányuló, vagy innen induló tranzakció valósult meg, ami azt mutatja, hogy a lakosság egyre tudatosabban használja a közvetlen pénzküldést a magánszemélyek közötti nemzetközi készpénzforgalomban” – mondta Grábics Gábor, a MoneyGram magyar partnere, a Corner Group ügyvezető igazgatója.

A Magyarországra irányuló pénzküldések során, a felhasználók tranzakciónként átlagosan 92 355 forintot, vagy 527 eurót, vagy 733 dollárt küldtek haza családtagjaiknak. A tranzakciók 17 százalékát Németországból, 11 százalékát az Egyesült Királyságból, 10,5 százalékát az Egyesült Államokból, 6 százalékát Olaszországból, 5 százalékát pedig Ausztriából indították Magyarországra, de a 10 legjelentősebb küldő ország között szerepel még Hollandia, Románia, Franciaország és Svájc is. A tranzakciók 44 százaléka budapesti, 10 százaléka debreceni, 9 százaléka pécsi, 8,5 százaléka szegedi, 3 százaléka pedig székesfehérvári kedvezményezetteknek érkezett.

Jelentősen nőtt a Magyarországról közvetlenül külföldre küldött összegek értéke és a tranzakciók száma is. A magyar magánszemélyek által, külföldön élő családtagjaiknak vagy ismerőseiknek küldött összegek értéke pedig tranzakciónként, átlagosan 102 159 forint, vagy 681 euró, vagy 853 dollár volt. Az elküldött pénzösszegek 7,8 százalékát Romániában, 5 százalékát pedig Ukrajnában vették át a címzettek.

A MoneyGram pénzküldő szolgáltató felmérése szerint, a felhasználók 7 százaléka „végszükség esetén”, például egy-egy nem várt kiadásra, egy váratlan orvosi kezelés költségére, a megemelkedett iskolai tandíj összegének, vagy egy adósság rendezésére veszi igénybe a közvetlen pénzküldést.

A felhasználók 55 százaléka ezzel szemben rendszeres és gyakorlott pénzküldő vagy pénz fogadó és ilyen módon fedezi saját vagy családtagjai megélhetési költségeit, közüzemi számláit, születésnapok vagy más különleges családi alkalmak költségeit, vagy a nagyobb fesztiválokon felmerülő kiadásait. A felhasználók fennmaradó 38 százaléka mind végszükség esetén, mind pedig rendszeresen használja a közvetlen pénzküldést.