
Egy moduláris aktív térdortézis piacra vitelének előkészítésére – egy megvalósíthatósági tanulmány elkészítésére – nyert támogatást a debreceni Walkable Future Kft. a Horizont 2020 kkv-eszközének első fázisában. A projektről a csapat koordinátorát, dr. Nagy Adélt kérdeztük.
– Mióta dolgozik a csapat ezen a projekten?
– Magát a Walkable Future Kft.-t 2015. július 1-jén alakítottuk meg a Horizont 2020 pályázaton való részvétel céljából. A történet azonban már öt évvel korábban elkezdődött. A járógép fejlesztését a cég vezetője, Kovács Zoltán kezdeményezte, cerebrális parézisben szenvedő fia, András számára. Zoltán először Hamecz Mihály ortetikussal vette fel a kapcsolatot, aki személyre szabott járógépet készített Bandinak. A csapathoz időközben csatlakozott Babotán László mérnök is, aki a hajtóművet és az első felhasználói szoftvert programozta. Ahogy a fiú nőtt, az eszközből négy prototípus készült el, melyekhez már motoros meghajtás is társult. A 3. prototípust 2013-ban bemutatták be először a Debreceni Egyetem Orvosi Rehabilitáció és Fizikális Medicina Tanszékének 5 éves fennállásának évforulóján, majd az ORFMMT XXXII. Vándorgyűlésen. A fejlesztők PhD-témavezetőmet, Dr Vekerdy-Nagy Zsuzsannát, a kiemelkedő szakmai tapasztalattal rendelkező gyermekgyógyászt-mozgásszervi rehabilitációs szakorvost kérték fel, hogy amennyiben az eszköz a klinikai validálás stádiumába jut, vállalja el ennek a feladatnak a koordinálását. A doktornő kisgyermekkorában kezelte Andrást és örömmel elfogadta a felkérést.
– Honnan jött az ötlet, hogy induljanak a Horizont 2020-on?
– 2014 nyarán, a Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara egyik előadásán találkoztunk az Ateknea Solutions két munkatársával. Egyikükkel, Bozsik Andrással készítettük el végül a sikeres pályázatot, amelyben a Walkable Future partnere a Promobil Zrt. volt. Október 1-je óta dolgozunk az 1. fázison, három hónap alatt kell az üzleti tervet elkészítenünk. Terveink szerint megpályázzuk a jóval nagyobb pénzügyi támogatással kecsegtető 2. fázist is, amihez már külföldi kapcsolatokra is szükségük lesz.
veleszületett vagy szerzett tünetcsoport, amely a gyermek születése előtt, a születés alatt vagy 2 éves kora előtt agykárosodást okoz. Elsősorban mozgásszervi károsodással jár, amely érintheti a felső és az alsó végtagokat egyaránt, elsősorban gyengeséget, izomfeszülést (spaszticitást), koordinációs problémákat idézve elő. A nagymotoros funkciók (GMFCS) besorolása alapján öt fokozat ismert, ezek közül az I-es a legenyhébb, az V-ös a legsúlyosabb, az ilyen gyerekek már képtelenek önállóan közlekedni. A motoros funkciókárosodáson kívül előfordulhat érzékszervi és értelmi károsodás is. A súlyosság személyenként nagyon változó, a betegségben önmagában nem figyelhető meg progresszió, a mozgásfunkció viszont a növekedés miatt romolhat, mivel a feszes izomzat nem tudja megfelelő ütemben követni a csontozat növekedését.
– A Horizont 2020-at sokan mint az „innováció bajnokainak ligáját” emlegetik. Hogyan tudja itt megállni a helyét egy magyar vállalkozás?
– A verseny valóban rendkívül erős, de ha profi csapat áll a hátuk mögött, a magyar vállalkozások ugyanakkor esélyekkel indulnak, mint a többi európai ország cégei.
– Mitől különleges a Walkable Future járógépe?
– Az aktív ortézisek leginkább fejlesztési fázisban vannak, a legtöbb nem jutott el a kereskedelmi forgalomba hozás stádiumáig. A piacon az átlagember számára is elérhető árkategóriában és azen betegcsoport számára, amit mi megcéloztunk nem létezik még aktív ortézis. A Walkable Future által kifejlesztett eszközhöz leginkább a Tibion és az AlterG Bionic leg hasonlít olyan szempontból, hogy csak a térdízületnél vannak meghajtva, ezeket olyan betegeknél alkalmazzák, akiknek az egyik végtagjuk gyenge. Az exoszkeleton (külső váz) típusú eszközök közül a ReWalk, a HAL-5 és az eLegs a legismertebbek, ezek mindegyiket használják járássegítésre, nem csak teherviselés megkönnyítésére, de rehabilitációs célra is. Az exoszkeletonok és az aktív ortézisek – többek között – abban különböznek, hogy az utóbbinál nincs minden ízület (csípő, térd, boka) motorosan meghajtva.
A Walkable Future Kft. súlyos alsó végtagi gyengeségben szenvedő CP-s gyerekek részére fejlesztette ki az eszközt, amelyben a gyermek a torna előtt be tud melegíteni, nyújtani és gyakorolhatja a járást, a leülést és a felállást. Az eszközzel lehet előre-hátra menni, fordulni, guggolni, egy helyben lépegetni, állni és fekvő helyzetben térdet teljesen kinyújtani-behajlítani. A használat időtartamát (1-1,5 óra) az akkumulátorok kapacitása és a hajtómű melegedése korlátozza, ami a többi ilyen típusú eszköznél is probléma.
A későbbi fejlesztésekkel azt szeretnék elérni, hogy az eszközt a gyermekek a mindennapok során is tudják használni – pl. ki tudjanak menni a táblához, sétálhassanak a folyosón –, végeredményben, hogy önállóbb és szociális szempontból integráltabb életet élhessenek.
– Andrásnak ez sikerült?
András 16 éves, napi 1-1,5 óra gyakorlással tudja a mozgását karban tartani. Egészséges gyerekekkel jár egy gimnáziumba, a tanulás nagyon fontos szerepet játszik az életében. Osztálytársai a betegségével együtt is elfogadják. Az eszköz a jelenlegi stádiumába terápiás célra alkalmas, a mindennapi élet más területein még nem került alkalmazásra technikai akadályok miatt.
Csaba Ferenc