
Az Európai Bizottság köteles ideiglenesen visszaállítani a vízumkötelezettséget az USA-val szemben, mivel Washington öt uniós tagország polgáraitól vízumot kér a beutazáshoz – olvasható az Európai Parlament csütörtökön elfogadott állásfoglalásában. A bizottságnak két hónapon belül lépnie kell.
Az állampolgári jogi bizottság javaslatát a képviselők kézfeltartással fogadták el.
Vízumviszonosság
Bulgária, Horvátország, Ciprus, Lengyelország és Románia polgárai még mindig nem utazhatnak vízummentesen az Egyesült Államokba. A vízumviszonossági mechanizmus értelmében, ha egy harmadik ország két éven belül nem reagál a vízumviszonossággal kapcsolatos mulasztásról kapott értesítésre, akkor a bizottságnak egy felhatalmazáson alapuló jogi aktuson keresztül 1 évre fel kell függesztenie az adott ország állampolgárainak vízummentességét. (A döntés ellen a Tanács és az EP tiltakozhat.)
A 2014. áprilisi értesítés nyomán a bizottságnak tavaly áprilisig kellett volna lépnie, amire az EP már többször is figyelmeztette. Kanada is kér vízumot bolgár és román beutazóktól, de ígéretet tett arra, hogy 2017. december 1-ig feloldja a vízumkényszert.
2014 áprilisában a bizottság arról értesült, hogy az EU-val szemben 5 állam nem tartja be a vízumviszonosság elvét. Ezek: Ausztrália, Brunei, Kanada, Japán és az Egyesült Államok. Ausztrália, Brunei and Japán azóta lépett, és Kanada is ígéretet tett, hogy decemberig eltörli a vízumkényszert.
A témához az alábbi magyar képviselők kívántak hozzászólást fűzni:
Ujhelyi István (S&D, MSZP): „Szakpolitikusként veszélyesnek tartom a vízumviszonosság kérdésében javasolt válaszintézkedéseket az USA-val szemben. A közlekedési és turisztikai szektor, majd átgyűrűzve az európai gazdaság is súlyos károkat szenvedhet el az amerikaiakkal szemben bevezetendő vízumkényszernek köszönhetően. A Trump-adminisztráció kiszámíthatatlan szeszélyessége és a jelenlegi geopolitikai klíma inkább a határozott, de higgadt tárgyalást igényelné a kérdésben.”
Szanyi Tibor (S&D, MSZP): „Amíg az Egyesült Államok polgárai vízum nélkül léphetnek be az EU-ba, addig Washington öt uniós tagállam számára a mai napig nem biztosítja ugyanezt a szabadságot. Éppen ezért itt az ideje, hogy az EU komolyan vegye vízumviszonossági mechanizmusát és kikényszerítse a vízumkölcsönösséget. E lépéssel az EU amellett, hogy kiáll saját polgáraiért, nemzetközi pozícióját és hitelességét is erősíti.”
Niedermüller Péter (S&D, DK): „A kölcsönös vízummentesség mind az Egyesült Államok, mind az Európai Unió számára jelentős elönnyel jár, ezért annak kiterjesztésén közösen kell dolgozni. Ugyanakkor a vízummentesség megvonásával való fenyegetés, a „vízumháború” aligha visz előre, hanem csak károkat okoz az európai polgároknak, a túrizmusnak és a gazdaságnak, ezt nem támogatom.”