
Újabb pályázatot írnak ki a Centrál Színház privatizációjára, azaz a teátrumot működtető kft. értékesítésére és a használatában lévő ingatlanvagyon hasznosítására. Erről szerdai ülésén döntött a Fővárosi Közgyűlés.
Az egyhangúlag elfogadott előterjesztés szerint a nyilvános pályázati eljárást meghirdető és lebonyolító Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ Zrt. vagyonértékelése alapján a főváros kizárólagos tulajdonában lévő Centrál Színház Nonprofit Kft. vételára minimum 50 millió forint. A pályázónak az üzletrész vételárát egy összegben kell megfizetnie.
Puskás Tamás, a Centrál Színház igazgatója február közepén nyilatkozott a KamaraOnline-nak. Akkor a kérdésünkre, hogy mi lenne a reális vételár, azt felelte: majd a pályázati kiírásból kiderül.
Az igazgató akkor úgy fogalmazott: „A fővárossal négy éve folynak tárgyalások, és remélem, hogy sikeresen zárulnak majd. Bár a színház ma száz százalékos fővárosi tulajdon, a mára elért siker az elvégzett munkán túl alapvetően annak köszönhető hogy 13 éve tőkét hoztam az akkori Vidám Színpadra. A főváros akkor, eme lerobbant intézményének a rezsiköltségre elegendő támogatást sem adott. Annyit aztán meg végképp nem adott, amiből új repertoárt lehetett volna építeni. Az öt, saját tulajdonomban lévő produkcióm nélkül a máig tartó, felfelé ívelő folyamat soha nem indult volna el. Bár a Centrál még nem magánszínház, a cég még nem magáncég, hanem a főváros száz százalékos tulajdona, amennyiben sikerülne a magánosítás, annyi történne, hogy a feje tetejéről a lábára állítanánk a színházat”.
Puskás Tamás az elhúzódó tárgyalásokról azt mondta: azok nehézkesek, de semmiképpen nem rosszindulatúak. Mint fogalmazott: „olyan cég eladásáról van szó, amelyből nonprofit kft. lévén nem lehet kivenni hasznot. Kérdezem: ki az az őrült tőkés, aki pénzt tesz egy vállalkozásba, ahonnan nem tudja kivenni azt?!”
A vagyonértékelés az ingatlanok kulturális célú bérleti díját havonta összesen 1,7 millió forint plusz áfa összegben állapította meg, a bérbeadás időtartama 10 év. Az ajánlatok benyújtásának határideje március 29.
A javaslat az ingatlanok bérbeadásával biztosítja az eddigi színházi funkciók megtartását. Ennek megfelelően a pályázat feltétele, hogy az ajánlat 10 éves kulturális, művészeti programot tartalmazzon.
A követelmények között van a Fővárosi Közgyűlés által jóváhagyott kulturális és művészeti program megvalósítása, vállalás a jelenlegi repertoár továbbjátszására és a meglévő művészeti értékek hasznosítására, a művészeti profil és a kiemelt előadóművészeti szervezetként való minősítéshez szükséges feltételek megtartása, és a teátrum két játszóhelyén a folyamatos színházszerű működés biztosítása.
Az értékesítéstől számított 10 éven át az éves előadásszámnak el kell érnie a 230-at, évi két új bemutatót kell tartani saját társulattal, a saját előadások arányának 70 százaléknak, a látogatottságnak pedig 75 százalékosnak kell lennie.
Puskás Tamás a KamaraOnline-nak adott interjúban azt mondta: tavaly szeptember óta a havi 25–26 nagyszínházi előadással szemben 32-36 előadást tűztek ki. Az egy éven belüli 40 százalékos növekedés miatt 2017-ben 120 ezer helyett 160 ezer nézővel számolt a Centrál Színház igazgatója.
A privatizált színház tevékenységét az önkormányzat közszolgáltatási szerződés megkötésével támogatja. A privatizációt követően az új tulajdonos vállalkozik a működtetés finanszírozásának előteremtésére, és az előírt kulturális tartalom biztosítására. Mivel a színház fenntartható finanszírozásához a jegybevételeken túl az általa megszerzett társasági adókedvezményben való részesedés és az állami támogatás is szükséges, ezért az önkormányzat ezen támogatások elnyeréséhez szükséges nyilatkozatokat megteszi, a szükséges megállapodásokat aláírja a Centrál Színház Nkft.-vel.
Az új modellben rejlő kockázatokra biztosítékot jelent a 10 évre szóló visszavásárlási jog kikötése a szerződés teljesítésének elmaradása vagy hibás teljesítése esetére.
A pályázat kiírásának lehetősége azért merült fel, mert a Centrál Színházat vezető Puskás Tamás – akinek igazgatói mandátuma 2021. január 31-ig szól – ajánlatot tett 2014. május 24-én a színházat működtető kft. megvételére és a társaság által használt ingatlanok bérbevételére.
A BFVK Zrt. a Fővárosi Közgyűlés határozata alapján 2014 december 3-án nyílt, egyfordulós pályázatot írt ki a Centrál Színház NKft. üzletrészének értékesítésére, és a használatában lévő ingatlanvagyon hasznosítására.
Az előterjesztés szerint üzletrész eladására vonatkozó kulturális koncepció lényege az volt, hogy létrejöhessen egy olyan új modell, amely mintaként szolgálhat a fővárosi színház-finanszírozás és -működtetés során.
A színházak magánosításának célja egyrészt a – túlnyomóan állami és önkormányzati forrásból támogatott – kulturális ágazat közfeladatainak finanszírozásába magántőke bevonása, másrészt az önkormányzati tulajdonban maradó színházi ingatlannal kapcsolatos fenntartási, felújítási, beruházási feladatok bérlőnek való átadása révén az önkormányzat pénzügyi terheinek csökkentése.
A 2014-es pályázati felhívásra benyújtott egyetlen ajánlat tartalmi érvénytelensége miatt a pályázati eljárás eredménytelenül zárult.
Az előterjesztésben kitérnek arra, hogy a Fővárosi Önkormányzat és a színház között tavaly nyáron megállapodás jött létre a színház által haszonbérbe vett ingatlanokon tervezett átalakítási, felújítási munkákról nettó 100 millió forint értékben. Az ingatlanon az értéknövelő munkálatok elkészültek, azok teljes költségét a Centrál Színház NKft. viselte.
A Puskás Tamással készített interjút ITT olvashatja.
(MTI/KamaraOnline)