Home Gazdaság Pénzt osztottak Brüsszelben, Magyarország is sorra került

Pénzt osztottak Brüsszelben, Magyarország is sorra került

0
Pénzt osztottak Brüsszelben, Magyarország is sorra került

Az Európai Bizottság 13,1 milliárd eurót tesz elérhetővé a közlekedési infrastruktúrák fejlesztésére a foglalkoztatottság és a növekedés ösztönzése érdekében; a támogatásra javasolt projektek között több magyarországi beruházás is van.

Az Európai Bizottság hétfőn tett javaslatot 13,1 milliárd euró odaítélésére 276 közlekedési projekt számára. A projekteket az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz (Connecting Europe Facility – CEF) első pályázati felhívása keretében választották ki. Ez a beruházás további köz- és magánfinanszírozást mozgósít, összesen 28,8 milliárd euró értékben. A jövőbeni Európai Stratégiai Beruházási Alap mellett a CEF fontos szerepet játszik a hiányzó európai beruházások előmozdításában, ami a bizottság legfőbb prioritásai közé tartozik – olvasható a bizottság közleményében.

Az unió közlekedésért felelős biztosa, Violeta Bulc  hangsúlyozta: a példátlan összegű beruházás a bizottság növekedési és munkahelyteremtési törekvése szempontjából is kulcsfontosságú. A transzeurópai közlekedési hálózat megvalósítása 2030-ig európai szinten akár 10 millió állást teremthet, a GDP-t pedig 1,8 százalékkal növelheti.

A kiválasztott projektek többsége az alapvető transzeurópai hálózatokhoz kapcsolódik. A kedvezményezettek között vannak olyan vezető kezdeményezések, mint a „Rail Baltica” balti vasútvonal kiépítése, a Brenner-bázisalagút fejlesztése, a Szajnát az Escaut-val összekötő víziút építése, a rotterdami kikötőben található Caland-híd felújítása vagy a Fehmarnbelt-szoroson áthaladó állandó összeköttetés megvalósítása. A kisebb léptékű projektek között vannak határokon átívelők is, így a Groningent Brémával összekötő út vagy a „Vas-Rajna” (Rheidt–Antwerpen) vasútvonal fejlesztése, és vannak LNG-vel (cseppfolyósított földgázzal) kapcsolatos és a Duna hajózhatóságát javító projektek.

A 2014 szeptemberében meghirdetett CEF-felhívásokra háromszoros volt a túljelentkezés, több mint 700 pályázatot nyújtottak be. A kohéziós alapok igénybevételére jogosult tagországok számára csaknem 4,8 milliárd eurót különítettek el.

Az uniós pénzügyi hozzájárulás a projektek költségeinek 20–85 százalékát fedezheti, a projekt típusától függően.

A javasolt támogatási határozatot hivatalosan el kell fogadnia az Európai Hálózatfinanszírozási Eszközzel foglalkozó bizottságnak, amely 2015. július 10-én ülésezik. Az egyéni támogatási megállapodásokat az Innovációs és Hálózati Projektek Végrehajtó Ügynöksége (INEA) készíti elő, ezek 2015 második félévében kerülnek aláírásra a kedvezményezettekkel.

Magyar projektek

A támogatásra javasolt projektek között több magyarországit találunk. Az egyik egy Komáromot és Komarnot összekötő híd; a megépítés 117,8 millió eurós költségének az EU 85 százalékát adná (100 millió euró). Szintén százmilliós tétel a Kelenföld–Pusztaszabolcs vasútvonal felújításának első szakasza (Kelenföld–Százhalombatta), amihez az unió – szintén a kohéziós alapokból – 138,8 millió eurós támogatást nyújt.

A Budapest–Arad vasútvonalnak a Budapest Airport multimodális közlekedési csomóponthoz való csatlakoztatását 14,84 millió euróval támogatja az EU.

A „Fairway Hungary” című tanulmány elkészítését az unió 906 ezer euróval támogatná, a Békéscsaba–Lőkösháza vasútvonal felújításának előkészítését pedig 3,77 millió euróval.