
A budapesti és a vidéki fürdők is változatos programokkal várják látogatóikat a nyári idő beköszöntével, így a szezonban még többen választják a kikapcsolódás ezen formáját. Az esetlegesen felmerülő kellemetlenségek elkerülése végett azonban nem árt körültekintően tájékozódni a fürdők szolgáltatásainak igénybevétele előtt.
A legfontosabb tudnivalókat a Budapesti Békéltető Testület által kiadott Mindennapi fogyasztóvédelem című magazin legfrissebb számának cikke foglalja össze.
A fürdők házirendjeinek megismerése
Fontos tudni, hogy a házirendet a vendégek a belépési jog megvásárlásával egyidejűleg (pl. jegy, bérlet, kupon stb.) elfogadják és tudomásul veszik, ezért nem árt időben tájékozódni az abban foglaltakról.
Értékőrzés
Az egyik legfontosabb információ, hogy a vendégek személyes dolgaiért, illetve értéktárgyaiért (pl. mobiltelefon, autókulcs, karóra stb.), a fürdők csak abban az esetben vállalnak felelősséget, ha azok bizonyítottan az erre kialakított értékőrzőkben lettek elhelyezve. Ebből az is következik, hogy a folyosókon, várókban vagy épp a fogason hagyott tárgyak elvesztéséből származó károkért a fürdő nem felel.
Belépők
A félreértések megelőzése érdekében a látogatók kérdezzenek rá, hogy a megváltani kívánt belépő pontosan mit is foglal magában (a jegy jogosít-e további szolgáltatások pl. szauna, gőzkamra igénybevételére is, vagy azok használatára csak kiegészítő jegy megvásárlása esetén van lehetőség). Kedvezményes jegyek vétele esetén (pl. diák, nyugdíjas) pedig figyeljenek, hogy a kedvezményre jogosító igazolványaikat ne felejtsék otthon. Szintén hasznos a „Fürdőhasználati Feltételeket” és/vagy a belépőhöz kapott Tájékoztatót is figyelmesen végigolvasni.
Proxyórák használata
Azokban a fürdőkben, ahol a vendégeknek ún. proxyórát kell viselniük – amelynek chipje a belépésre, valamint a megvásárolt szolgáltatásokra vonatkozó információkat tartalmazza – ügyelniük kell arra, hogy azt lehetőség szerint ne hagyják el, hiszen ezen esetekben szinte mindig fizetni kell az óra elvesztéséért. Egyebekben, míg a többszöri használatra jogosító órákat tulajdonosaik magukkal vihetik, úgy az egyszeri belépéshez kapott órát kilépéskor az óraelnyelő nem adja vissza.
Hibás teljesítés
A fürdőbe érkezéskor célszerű időben tájékozódni arról is, hogy minden medence, illetve egyéb – a belépő árban foglalt – szolgáltatás működik-e. Például ha a gőzkamrák vagy a szaunák szolgáltatásait nem lehet igénybe venni az adott napon, annak ellenére, hogy a megváltott jegy erre feljogosítaná a fogyasztót, és erről semmilyen tájékoztatást belépéskor nem kapott, úgy jogosan kérhet további kedvezményt vagy arányos pénzvisszafizetést a szolgáltatótól.
Reklamáció, panasz
A vendégek jogosultak a fürdők szolgáltatásainak módjára, minőségére, de akár a szolgáltatást (pl. masszázs) végző személy magatartására is észrevételt tenni (szóban vagy írásban). Panaszaikról jegyzőkönyvet kell felvenni, egyéb bejegyzéseiket a Vásárlók Könyvében rögzíthetik a látogatók, melyek általában a pénztárnál, illetve a fürdőosztályokon állnak rendelkezésre. A fürdő vezetőjének kötelessége a panaszokat, észrevételeket, javaslatokat kivizsgálnia, illetőleg azok alapján intézkednie. A fürdővendégeket ért esetleges balesetről, káresetről, sérülésről pedig minden esetben jegyzőkönyvet kell felvenni.